ZÁPADNÁ AUSTRÁLIA A JEJ POZORUHODNOSTI

27. august 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 1444 24

ZÁPADNÁ AUSTRÁLIA A JEJ POZORUHODNOSTI

Jednu z takýchto pozoruhodností predstavuje práve pobrežie Monkey Mia v regióne Gascoyen. Je obľúbeným miestom na pozorovanie delfínov, i keď názov naznačuje, že by to mohli byť skôr opice. Tie sa však v Austrálii vôbec nevyskytujú. Neďaleko sa nachádza plytká Žraločia zátoka (Shark Bay), kde sa okrem žralokov dajú pozorovať korytnačky aj veľryby. Veľryby nájdeme taktiež v regióne Cape to Cape. Shark Bay je umiestnená vo vzdialenosti asi 650 kilometrov od mesta Perth.

Od roku 1991 je pridaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a každý rok hostí okolo 120 000 návštevníkov. Táto obľúbená zátoka zaberá plochu 10 000 km2 a jej priemerná hĺbka je 10 metrov. S rozlohou 23 000 km2 zahŕňa mnoho chránených území ako Marine Park, Národný park Francoisa Perona, morské prírodné rezervácie Hamelin Pool, Zuytdorp a iné početné chránené ostrovy. Tiež je o nej známe, že sa nachádza v prechodnej zóne medzi tromi hlavnými klimatickými regiónmi a medzi dvoma hlavnými botanickými provinciami.

Pohorie Darling zasa svojimi národnými parkmi každoročne láka veľké počty turistov, pri útese Ningaloo je možné plávať so žralokmi veľrybími, najväčšími rybami na svete. Turisti a dobrodruhovia v Západnej Austrálii vyhľadávajú okrem iného prechádzky v buši, vhodným obdobím je jar (september – november), pretože vtedy rozkvitajú divoké kvetiny. Obľúbené sú trasy, ktoré vedú cez Stirling Range, región Pilbara a Národný park Karijini, kde sú nádherné vodopády a región Kimberley stvárňuje najznámejšiu vnútrozemskú destináciu celej Západnej Austrálie, v poslednom čase je známe najmä ako stredisko ťažby diamantov. Mesto Broome je preto najdôležitejším centrom obchodu s perlami na svete.