BARDEJOV A HERVARTOV – TRAVEL MAGAZÍN

5. február 2015
in Category: Informácie o krajinách
0 10600 69

BARDEJOV A HERVARTOV – TRAVEL MAGAZÍN

Bardejov, jedno z najkrajších slovenských miest zapísané do svetového dedičstva UNESCO, začalo svoju históriu písať už ako malá osada s pôvodnými slovanskými obyvateľmi. Dnes sa môže pochváliť nielen bohatou históriou, ale aj vzácnymi jedinečnými pamiatkami. Bolo postavené prevažne v gotickom štýle a do 19. storočia ho poznačili 3 požiare.

Skvostom Bardejova je Bazilika svätého Egídia na historicky najkrajšom námestí Slovenska. Pôvodne sa v meste nachádzalo 23 bášt. Každá z nich bola pomenovaná podľa niektorého z cechov, mali odlišný tvar a každá svoj vlastný názov. V letnej záhrade jedného z historických meštianskych domov nájdeme vzácne artefakty – kamenné plastiky z radnice, časti portálov, ale aj unikátne kovové delo, ktoré bolo kedysi umiestnené na Zborovskom hrade.

Neďaleko námestia sa nachádza ďalšia zo zaujímavých atrakcií, o ktorú sa postaral zanietený fanúšik skupiny Beatles.

Komplex budov židovského suburbia v Bardejove patrí k najvýznamnejším lokalitám židovského kultúrneho dedičstva nielen v meste, ale aj na celom Slovensku. Najstaršou stavbou tohto areálu je deväťklenbová synagóga z roku 1836, jedna z dvoch zachovaných synagóg tohto typu na Slovensku. Okrem synagógy sa tu nachádzala ešte menšia modlitebňa, židovská škola, vzácne rituálne kúpele mikve a hospodárska časť.

V obci Hervartov stojí 500 rokov starý drevený kostolík postavený bez jediného klinca. Spomedzi drevených kostolíkov v okolí Bardejova je jediný rímskokatolícky, ostatné sú evanjelické, gréckokatolícke alebo pravoslávne. Od roku 2008 je zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.