HAVANA – PARÍŽ KARIBIKU

26. septembra 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 222535 16

HAVANA – PARÍŽ KARIBIKU

Havana ako najväčšia metropola Karibiku je ukážkou typického kubánskeho života. Bola založená v roku 1515 a má za sebou bohatú koloniálnu minulosť. Mesto charakterizujú tradičné domy a iné architektonicky jedinečné stavby. Za historické jadro Havany je považovaná stará Havana (Havana Vieja) naďaleko Havanskej zátoky, ktorá bola v roku 1982 zapísaná do zoznamu UNESCO. Práve v tejto oblasti sa stretávajú rôzne štýly, ako sú napríklad barok alebo neoklasicizmus. Nájdeme tu paláce z obdobia nadvlády Španielov, moderné mrakodrapy, úchvatné hotely, kostoly, ale aj schátrané domy. Stará Havana ukrýva všakovaké pamiatky, jednou z nich je Námestie Plaza de la Catedral.

Okrem vynovených budov tu stojí jedna z najkrajších katedrál – Catedral de San Cristóbal de La Habana. Za svoju barokovú fasádu vďačí talianskemu architektovi Francescovi Borrominimu. Pri vchode do Havanského zálivu ešte nájdeme Castillo de los Tres Reyes Magos del Morro. Ide o pevnosť z roku 1589 postavenú ešte v časoch nadvlády Španielska, ktorá slúžila na ochranu pred pirátmi. Dnes je sídlom Námorného múzea. Inou podobnou je Fortaleza San Carlos de la Cabaña – najväčšia latinskoamerická pevnosť z 18. storočia, tak isto vybudovaná Španielmi. V súčasnosti tu nájdeme bary, reštaurácie, obchody so suvenírmi a múzeá: Museo Fortificaciones y Armas a  Museo de Comendancia de Che. Vychádzajúc z nábrežia Malecón začína hlavná trieda Havany, ktorou je Paseo del Prado.

Lemujú ju stromy, vystavané paláce a tiež budova Národného kapitolu (v blízkosti Parque Central) – ide o napodobeninu stavby Bieleho domu vo Washingtone, budova Akadémie vied Kuby, Národná vedecká a technická knižnica i múzeum. Novšia časť Havany sa označuje ako Vedado. Spoznáme ju podľa krásnych pláží, hotelov a víl pozdĺž pobrežia Malecón a tiež Ulice La Rampa. Pýši sa jedným z najväčších cintorínov v Južnej a Severnej Amerike – Necrópolis Cristobal Colón. Zaberá necelých 5 km2 a sú tu pochované mnohé známe osobnosti, dokopy tu nájdeme asi milión pochovaných ľudí.

Nad Vedadom bola vystavaná Havanská univerzita z roku 1728. Jej súčasťou sú dve netypické múzeá – Museo de Historia Natural, kde sa nachádza zbierka kubánskej fauny a flóry, druhým je Museo Antropológico Montané s výstavnými kúskami z predkolumbovskej éry. Havana oplýva aj ďalšími nezvyčajnými múzeami, ktoré stoja za trochu pozornosti. Takým je i Museo de la Revolucion mapujúce kubánsku históriu až po súčasnosť, sídli v bývalom prezidentskom paláci. Jeho zrkadlová sieň Salón de los Espejos pripomína tú vo Versailles. Asociación Cultural Yoruba de Cuba je zasa múzeum, ktoré ponúka oboznámenie sa s náboženstvom santería, obohatením každý druhý piatok sú rituálne slávnosti tambores. Dnes je už múzeom aj Casa Oswaldo Guayasamín, kde sa uskutočňujú výstavy kubánskeho i medzinárodného umenia.

Museo Napoleónico je múzeum venované samotnému Napoleonovi. Obsahuje približne 7000 exponátov, medzi nimi je aj obraz bitky pri Waterloo a mnohé ďalšie. Jedinečným robí zase Mueso de los Artes Decorativos práve významná zbierka porcelánu, ďalej výstava rokokových, anglických, secesných, ázijských a neoklasických výrobkov. Unikátnymi sú Múzeum boja s negramotnosťou, Národné múzeum, Koloniálne a Antropologické múzeum, Múzeum Ernesta Hemingwaya alebo Múzeum baru La Bodegita del Medio, ktoré disponuje množstvom autogramov známych ľudí 20. storočia. Fábrica de Tobacos Partagás zaujme snáď každého, pretože ide o jednu z najstarších cigarových tovární. I dnes z tejto továrne vychádzajú cigary značiek Montecristo a Cohibas. Ako najlepšia umelecká škola v Havane sa prezentuje Institutio Superior de Arte. No a Parque Lennon, to je park venovaný Johnovi Lennonovi, kde si našla miesto aj jeho nadrealistická socha. Pre tých, ktorí tu hľadajú zábavu, je ako stvorený celosvetovo známy kabaret Tropicana s tradíciou od roku 1939. Rušný nočný život vládne aj vo štvrti okolo Plaza de la Catedral. Bary s vychytenými menami sú Bodeguita del Medio a Floridita, lákajú návštevníkov sadnúť si na pohárik cubanita či mojita.

Koniec februára a začiatok marca, to je čas konania sa Havanského festivalu. Každý párny rok sa vo februári koná Medzinárodný džezový festival. Aj napriek rôznym politickým nestálostiam krajiny je Kuba jednou z najnavštevovanjších krajín Karibiku. Státisíce turistov sem láka teplé podnebie, bohatá história, krásne tyrkysové more s príjemne teplou vodou, viac ako 300 prírodných piesočnatých pláží, rozmanitý podvodný svet, typické kubánske cigary a rum, skrátka, každý si tu nájde to svoje. Obľúbeným plážovým rezortom je práve polostrov Varadero vo vzdialenosti asi 100 km od Havany so svojimi 20 km dlhými plážami s bielym pieskom. Ak niekto hľadá koralové útesy alebo lagúny, je na správnom mieste.

Potápačské revíry umožňujú potápanie v lokalitách Cayo Lenize, Maria la Gorda, Playa Larga a Playa Girón či Caleta Buena. Jardines del Rey predstavuje reťaz ostrovov, ktoré sú vybudované ako prímorské rezorty s možnosťou užívať si netradičné vodné športy. Aktívna dovolenka na Kube môže zase zahŕňať výlet do pohoria Sierra Maestra, odkiaľ je možné vydať sa na túru k najvyššiemu vrchu krajiny a tým je Pico Turquíno (1974 m n. m.). Prípadne je tu možnosť navštíviť Národný park Viñales s početnými jaskyňami.