HLAVNÉ MESTO BRAZÍLIA

21. február 2016
in Category: Informácie o krajinách
0 18938 59

HLAVNÉ MESTO BRAZÍLIA

Hlavné mesto Brazílie, kde žije okolo 2 600 000 obyvateľov, je štvrtým najväčším mestom v štáte. Je zároveň jediným federálnym dištriktom a leží v pohorí Brazílska vysočina. Hoci od roku 1763 bolo hlavným mestom Rio de Janeiro, postupne vznikal plán, ako presunúť správu krajiny viac do vnútrozemia, a tak sa hlavným mestom štátu stalo mesto Brazília, ktoré bolo vytvorené tak, že pri pohľade zhora jeho hlavná časť pripomína motýľa alebo lietadlo.

Dnes tu sídlia mnohé z národných spoločností, ako napríklad Correios, Brasil Telecom, banky Banco do Brasil a Caixa Econômica Federal. V meste nájdeme veľa vládnych budov a hlavným ekonomickým odvetvím je tu stavebníctvo, tiež služby, finančníctvo, komunikácie, potravinársky, drevársky a aj zábavný priemysel. Brazília je kozmopolitné mesto s približne 119 zastupiteľskými úradmi, mnohými reštauráciami a kompletnou infraštruktúrou. Je to miesto ako stvorené na politické akcie, hudobné a filmové festivaly. V júni sa tam tradične konajú veľké festivaly na oslavu svätých, ktoré sa nazývajú Festas juninas.

Medzinárodné letisko v hlavnom meste je hlavným letiskom celej Brazílie, spája hlavné mesto s mnohými medzinárodnými destináciami. Na území tohto mesta nájdeme nespočetne veľa historických pamiatok a múzeí. Mesto hostí pestrý sortiment výtvarných diel od umelcov ako Bruno Giorgi, Alfredo Ceschiatti, Marianne Peretti, Alfredo Volpi, Di Cavalcanti, Victor Brecheret i Burl Marx. Jednou z prvých stavieb postavených v novom hlavnom meste bola Palacio da Alvorada, oficiálna rezidencia prezidenta Brazílie.

Palác bol navrhnutý spolu s mestom Oscarom Niemeyerom. Inou stavbou od tohto architekta je Katedrála Brazília, sídlo katolíckej arcidiecézy v hlavnom meste Brazílskej federatívnej republiky. Jedným z prvých chrámov v Brazílii bol zasa Santuario Dom Bosco. Turisti v Brazílii obľubujú najmä prechádzky po botanickej záhrade, ktorá zaberá 500 hektárov a na tejto ploche rastú tisíce rastlín, kvetov či bylín alebo prechádzky po Sara Kubitschek Park – tento park je väčší ako Central Park v New Yorku a nájdeme tu početné joggingové trasy, pešie chodníky, aktivity pre deti.

Atraktívny je tiež výlet k vodopádom Raizama a Itiquira. Zábavu si každý užije v Brasilia Bay Park – veľkom vodnom parku v centre mesta. Určite sa neoplatí nechať si ujsť výhľad na Brazíliu z TV veže alebo návštevu Parque Nacional de Brasilia a jeho dvoch minerálnych prameňov s liečivou vodou.