JERUZALEM

3. júna 2016
in Category: Informácie o krajinách
0 1470935 77

JERUZALEM

Toto Dávidovo mesto ležiace v horách je považované za sväté všetkými tromi svetovými monoteistickými náboženstvami. V dnešnom Jeruzaleme sa bohaté historické dedičstvo svätého mesta mieša s pulzujúcim tempom moderného mesta Izrael. Nikde inde v Izraeli nie sú kontrasty také výrazné ako v Jeruzaleme. Steny Starého mesta a obchodné domy Nového mesta. Rímske oblúky, byzantské hradné priekopy, hradby z dôb križiackych výprav a turecké opevnenia. Jeruzalem je jedna veľká farebná mozaika. Nájdeme v ňom miesta sväté pre židov, kresťanov i moslimov: Múr nárekov, krížovú cestu, Kostol svätého hrobu, lesknúce sa kupole mešít na Chrámovej hore a Svätyňu knihy, kde sú uložené dvetisíc rokov staré kumránske zvitky od Mŕtveho mora, Chagallove vitráže v nemocnici Hadassah a pochmúrny pamätník holokaustu Jad Vašem.

Stavitelia Západného múru (Múru nárekov) určite nerátali s tým, že sa stane najdôležitejšou svätyňou židovského náboženstva. Múr sa tiahne pozdĺž strany Vast Plaza na úpätí Chrámovej hory. Pozostáva z masívnych blokov zlatého kameňa, ktorý je spomienkou na Druhý chrám postavený Herodom v roku 30 p. n. l. Pozoruhodnou je Via Dolorosa – Cesta utrpenia,  po ktorej kráčal aj Ježiš. Pôvodná Via Dolorosa už dávno neexistuje, respektíve existuje, ale minimálne dva metre pod súčasnou úrovňou cesty. Chrámová hora (Al Haram ash-Sharif), cesta na pahorok Haram ash-Sharif, je po storočia snom tisícov pútnikov.

Otvorený priestor obkolesujú cyprusy a staroveké kamene. Dnešná architektúra miesta  siaha k najstarším islamským nájazdom pred 1400 rokmi. História pahorku zato nesiaha len k moslimom. Tisíc rokov pred Kristom tu stál prvý židovský chrám v meste – Chrám Božieho hrobu. Ten zahŕňa päť posledných zastávok na krížovej ceste po Via Dolorosa, je najväčšou kresťanskou stavbou v Jeruzaleme. Hrob sa nachádza v centre kostola, kde bol Kristus pochovaný a znova vzkriesený.  Herodova brána je zase miesto, kde sa v roku 1099 do mesta dostali križiaci. Názov mesta bol v 15. – 16. storočí chybne odvodený od blízkeho paláca Heroda Antipa. V arabčine sa brána nazýva Bab as-Zahra (Kvetná brána).

Inými architektonickými klenotmi sú budova Knessetu a najvyššieho súdu. A dokonca i veterný mlyn. Toto mesto má pre každého niečo. Môžeme stráviť celé dni navštevovaním múzeí: od Izraelského múzea po Dávidovu vežu, od múzea Biblia Lands po Islamské múzeum. Zaujímavé sú tiež archeologické náleziská. Jeruzalem po celý rok ponúka kultúrne akcie – hudobné, dramatické a umelecké – v uliciach, koncertných sálach a na historických miestach. Môžeme sa túlať po lesoch i horách, ktoré mesto obklopujú, prechádzať sa pozdĺž opevnení a starých jeruzalemských hradieb alebo po promenádach Sherover a Haas.

Jeruzalem je takisto cieľom návštevníkov, ktorí sa radi prechádzajú, pretože peších túr je tu nespočetne. V rôznych častiach mesta sú k dispozícii tiež špeciálne pešie chodníky.