MOSKVA

23. september 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 1355 9

MOSKVA

Mesto Moskva založil v roku 1147 knieža Jurij Dolgorukij. Rozhodol sa tak opevniť návršie nad riekou Morava, ktoré bolo už niekoľko storočí domovom lovcov a rybárov a v roku 1156 začína budovať z dreva prvý moskovský Kremeľ. Významnejšou sa Moskva stala za vlády Ivana IV. Hrozného v 16. storočí. Ten dal postaviť Chrám Vasilija Blaženého a tiež obkolesil mestské štvrte hradbami. Moskva sa postupne rozvíjala do takej podoby, ako ju poznáme dnes – dlhodobo sa pohybuje na popredných priečkach v nákladoch na život. Aj nočný život v tomto meste patrí k najrušnejším na svete a ani zábava v módnych moskovských baroch nie je lacná. Tverská ulica je tu známa ako tá, kde sa nachádzajú najznámejšie zábavné centrá. Moskva je centrom veľkolepých starodávnych pamiatok a budov, mestom, kde je čo obdivovať.

V už spomínanom legendárnom Kremli sídlili od jeho vzniku predstavitelia moci. Na rozdiel od minulosti, keď bol celý z dreva, dnes ide o opevnený komplex oddeľujúci Červené námestie, ktoré je označované ako hlavné námestie Moskvy i celého Ruska, od štvrte Kitaj Gorod. Znázorňuje silu, pevnosť a nedobytnosť Ruska, je symbolom Moskvy. Kremeľ v časoch svojej vlády obývali Lenin i Stalin. Je výnimočný najmä tým, že ide o kombináciu palácov, katedrál, ale i veží s nepravidelným trojuholníkovým pôdorysom.  V komplexe môžeme obdivovať Námestie chrámov, v ktorého tesnej blízkosti stoja ešte 3 chrámy – Uspenskij, Archangeljskij a Blagovešenskij. Nemenej zaujímavá je tiež Zvonica Ivana Veľkého, kde je umiestnený najväčší zvon na svete.

I Kremeľ, podobne ako iné významné svetové pamiatky, je od roku 1990 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. K unikátom mesta patrí aj Mauzóleum Vladimíra Iľjiča Lenina, kde je dodnes uložené jeho zabalzamované telo. Budova mauzólea je postavená na Červenom námestí, rovnako ako Chrám Vasilija Blaženého, ktorý je jedným z hlavných symbolov Moskvy aj vďaka fascinujúcej architektúre. Obľúbeným cieľom návštevníkov Moskvy je bez pochýb aj Puškinovo múzeum. Niekoľkotisíc rokov staré maľby, ba aj diela francúzskych impresionistov, to všetko ponúka nezabudnuteľný zážitok nielen znalcom výtvarného umenia. Podobný charakter má i Tretiakovská galéria, ktorá ukrýva najširšiu zbierku ruských malieb a ikon od Andreja Rubľova až po moderné Kandinského umenie.

Bolšoj teátr, teda Veľké divadlo, má ročne vo svojom repertoári viac ako 22 baletných titulov, ponúka jedinečnú prehliadku činohry i opery a každé predstavenie si môže naraz pozrieť až 2000 sediacich divákov. K významným pamiatkam sa zaraďuje tiež Novodeviči kláštor a cintorín. Ide o najväčší i najkrajší kláštor v celej Moskve. V 16. storočí ho založil princ Vasilij III. Hoci po prevrate boľševikov slúžil ako múzeum, od 90. rokov v ňom opäť žijú mníšky a je to aj súčasné sídlo múzea. Kláštor slúžil dlhý čas ako útočisko významných šľachticov, ktorí boli v nemilosti moci. Súčasťou kláštorného komplexu je Chrám smolenskej Bohorodičky a cintorín, kde odpočívajú významné osobnosti ako Molotov, Stalinova manželka, spisovateľ Gogoľ, skladatelia Prokofjev, Šostakovič a iní. Z prírodných pamätihodností sú známe Vrabčie hory, Alexandrovský park, Izmajlovský park, Národný park Losiny alebo botanická záhrada.