OSTROV SAL

14. september 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 33949 12

OSTROV SAL

Ostrov Sal bol objavený už v roku 1460 a predstavuje najstarší z Kapverdských ostrovov. Spočiatku niesol názov Plana (čo po portugalsky znamená plochý). V 18. storočí, keď boli na jeho území objavené zásoby soli, dostal nové pomenovanie – Sal (po portugalsky soľ).  Práve ťažba soli v známom 500 metrov širokom krátere Pedra de Lume (teraz turistická atrakcia ako soľné jazero) sem priviedla aj prvých obyvateľov, dovtedy bol ostrov dlho neosídlený kvôli nedostatku vody. V roku 1939 bolo v hlavnom meste Espargos vystavané medzinárodné letisko, čo dopomohlo k otvoreniu brán zahraničným turistom a odvtedy sa ostrov stával stále viac a viac atraktívnym miestom na trávenie dovoleniek, v súčasnosti je najnavštevovanejší v rámci Kapverdských ostrovov.

Obýva ho viac ako 20 000 obyvateľov, má dĺžku 30 km a šírku 12 km. Je o ňom známe, že najvyšší bod Monte Grande má výšku iba 406 metrov nad morom a zároveň sa zaraďuje medzi najmenšie obývané ostrovy, celkovo je veľmi plochý a nehostinný. Má samostatnú správu a nedelí sa na ďalšie oblasti. V jeho najjužnejšej časti nájdeme najväčšie mesto celého ostrova, ktorým je Santa Maria, v minulosti rybárska dedinka. Zároveň predstavuje centrum nočného života, kde nájdeme reštaurácie, bary a taktiež najväčšiu koncentráciu hotelov na ostrove. Najznámejšími diskotékami sú tu La Pirata či Disco Banana.

Reggae hudbu si dovolenkári môžu vypočuť v baroch Cazinha alebo Canaba. Práve tu natrafia na typicky kapverdskú hudbu, ktorá pochádza z ostrova Boa Vista. Práve s ostrovom Boa Vista a aj s ostrovom Maia má Sal veľa spoločného. Jednak je to suché podnebie či blízkosť Afriky, po celý rok tu prevláda počasie s teplotami okolo 30 °C. Pýši sa 350 slnečnými dňami v roku. Obdobie dažďov je tu od augusta do polovice októbra, no i tak ich tu býva stále málo. Na Sale sa turisti môžu venovať predovšetkým surfovaniu, windsurfingu, kitesurfingu a podobným športom, na ktoré sú potrebné vysoké vlny a dostatočný vietor. Hotelové komplexy ponúkajú tenisové a volejbalové kurty, minigolf, milovníci potápania si môžu urobiť výlet do podmorských jaskýň. Inou možnosťou na šport je prenajať si bicykel a vydať sa na potulky ostrovom. Na Sale nie je nič nemožné, no hlavnou atrakciou stále zostávajú nedotknuté pláže, krásne more a celoročné slnko.