ROUEN

20. máj 2016
in Category: Informácie o krajinách
0 16578 49

ROUEN

Na konci 12. storočia bol oživený mohutný prúd duchovnej a intelektuálnej obnovy. Vývoj sa odrazil v stavbe gotických katedrál. Prináležali ľudu, ale pri ich zrode stáli učenci a kňazi. Plány určovali vedecké výpočty, ale počas dlhého obdobia dochádzalo k podstatným stavebným zmenám. Väčšina stavieb zostala viac než 1000 rokov zachovaná a pokiaľ neboli násilím poškodené, dodnes si zachovávajú symbolický význam. Od postavenia prvej gotickej katedrály vo Francúzsku vyrástlo v Európe k nebu viac než 150 katedrál. Katedrála v Rouene patrí medzi najvýznamnejšie a nesie všetky prvky gotiky.

Mariánsky kult, ktorý bol v tých časoch najsilnejší, umožnil vznik tým najkrajším stavebným skvostom. Rouen bol postupne keltským strediskom obchodu, mestom rímskej posádky, vikingskou kolóniou a od roku 911 hlavným mestom normanského vojvodstva. Znalci literatúry si môžu predstaviť, že na ulici stretnú pani Bovaryovú zo známeho románu Gustava Flauberta, ktorý tu žil v 19. storočí, v meste nájdeme aj jeho múzeum. Na obdiv je vystavená napríklad renesančná brána s orlojom z roku 1525, skrátka každé obdobie tu zanechalo svoje stopy.

Čo sa týka nákupov, Francúzi milujú trhy s čerstvými produktmi. Práve v Normandii sa nedajú prehliadnuť tie najkvalitnejšie francúzske syry. Je známe, že preslávený Camembert má pôvod v tomto kraji. Hovorí sa, že Francúzi nás naučili jesť aj to, čo predtým nebolo celkom bežné, no výsadou turistov ale stále zostáva jedlo na ulici. Rouen preslávila najmä nešťastná poprava Jany z Arku z roku 1431 na konci 100-ročnej vojny s Angličanmi. Mesto bolo ťažko poškodené počas druhej svetovej vojny rovnako ako ďalšie normanské mesto Caen.