TUNIS – PERLA AFRICKÉHO POBREŽIA

26. septembra 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 185135 14

TUNIS – PERLA AFRICKÉHO POBREŽIA

Tunis je s rozlohou 212,630 kilometrov štvorcových najväčším mestom celého Tuniska. Žijú v ňom približne 2 milióny obyvateľov a toto mesto je zaujímavé predovšetkým svojím rozdelením na dve časti. Jednu časť predstavuje Medina – stará časť mesta, ktorú založili Arabi v 8. storočí. Sú tu uličky lemované tuniskými obchodníkmi, ktorí sú schopní predať naozaj čokoľvek, typickým je známe aromatické korenie. Medina je prístupná tzv. bránou mora (Bab el – Bahr). So svojimi 700 monumentmi je od roku 1979 zapísaná do zoznamu UNESCO. Na druhej strane vás okúzli moderný rušný život za hradbami tohto mesta. Kaviarne v úzkych uličkách, kde si môžete pochutnať na výbornom čaji či silnej káve ochutenej o kardamon, určite ocení každý návštevník. Tomuto novému mestu už prischol prívlastok európske.

Hlavný ťah mesta predstavuje palmami lemovaná Habib Bourguiba avenue – ideálne miesto na prechádzky, kde má svoje stále sídlo hotel Carlton.Tunis je čoraz navštevovanejšou turistickou destináciou, ktorá ponúka výborné spojenie tepla, exotiky, zaujímavých zákutí a pomerne lacných nákupných možností. Je krajinou so stredomorským podnebím a priaznivými priemernými teplotami. Vyniká svojou dokonalou čistotou, má veľmi dobre rozvinuté všetky druhy dopravy, fungujú tu taxíky, metro, i keď lístky sú v noci drahšie ako počas dňa. Celé mesto sa však dá prejsť pokojne i pešo. Táto islamská krajina, kde hotelierstvo patrí k tým najmodernejším, láka turistov okrem iného svojou pestrou kultúrou, obrovským množstvom archeologických pamiatok či vzácnymi pamätihodnosťami.

K ďalším skvostom hlavného mesta Tuniska v súčasnosti určite patrí golf, keďže mesto sa pýši deviatimi golfovými ihriskami navrhnutými tými najlepšími odborníkmi. Nezaostáva ani v širokej ponuke nákupných možností. Dôležité je poznať slovo souk (súk), teda trh. Predávajú a vymieňajú sa tu všetky druhy tovarov. Hoci jediný súk bol kedysi dávno iba v starom meste, dnes sú obľúbené natoľko, že na ne natrafíte kdekoľvek. V Medine je zážitkom navštíviť Souk de la Laine – súk tkáčov, Souk des Chechias – trh výrobcov vlnených čiapok a tiež zlatý trh – Souk des Orfèvres. Iným známym miestom je Central Market, kde sa predáva najlepšie miestne čerstvé jedlo. Napriek svojej obľúbenosti a statusu hlavného mesta sa Tunis nevyznačuje pestrým nočným životom.

Je obmedzený na bary drahších hotelov alebo na reštaurácie, kde za sprievodu živej hudby predvádzajú svoje krivky brušné tanečnice. Každoročne na prelome júla a augusta ulice pravidelne zaplní Carthage International Festival, ktorý prinesie veľa zábavy, umelcov a hudby, typickej práve pre Tunis. Celkom iná atmosféra ale vládne počas ramadánu – deviateho mesiaca podľa islamského kalendára, keď mesto ožíva. Ramadán je oslavou toho, že práve v tomto období sa prorokovi Mohamedovi zjavili prvé verše Koránu. Ramadán znamená dodržiavanie istých pravidiel od východu do západu slnka: nesmie sa jesť, piť ani fajčiť. Moslimská viera takisto vyžaduje od správneho moslima aspoň 4-krát za život navštíviť Mekku. Tunisu ako islamskej krajine dominujú arabské mešity, hlavnou z nich je Zaytuna Mosque.

Výnimku tvorí katolícka Katedrála Vincenta de Paul, hoci ani v nej nechýbajú arabské prvky. Bola postavená v roku 1883 v goticko-byzantskom slohu.  Dá sa označiť za jeden z príkladov francúzskej koloniálnej architektúry. V hlavnom meste sídli aj University of Tunis, veľké množstvo knižníc, opera, divadlo, balet… Veľmi zaujímavá je nepochybne návšteva Bardo National Museum na predmestí, kde sa mnoho dozvieme o architektúre v Kartágu. V múzeu je zmapovaný historický vývoj Tuniska, rozdelený do piatich hlavných expozícií (prehistorická, kartáginská, románska, kresťanská a islamská éra). Belvedere Park je najväčším parkom celého Tuniska. Je umiestnený priamo na Avenue Taieb Mehiri v Tunise.

Založili ho v roku 1892 na olivovom kopci a dnes má už za sebou viac než 100-ročnú históriu. Zaberá plochu 110 hektárov a je vybudovaný vo francúzskom štýle. Sídli tu ZOO a múzeum moderného umenia. Nejedného zaujme aj tuniský národný park, ktorý predstavuje jazero Ichkeul a jeho priľahlé močiare. Je jedným z posledných plôch zachovaných ešte z minulosti. Nespočítateľné množstvá hniezd si tu vybudovalo viac ako stotisíc vtákov, kačíc, bocianov, kolibríkov. Pri návšteve Tunisu natrafíme aj na iné významné pamätihodnosti, akými sú mauzóleum dynastie Husejnovcov – Tourbet el – Bey, etnografické múzeum Dar Ben Abdallah, palác Dar Othman – skvost arabsko-maurskej architektúry.

Londýnsky Big Ben všetkým pripomína tuniská Hodinová veža, ktorá dominuje na avenue Habib Bourguiba. Bola postavená pri príležitosti osláv Dňa nezávislosti. Dobre sa dá zabaviť v zábavnom parku s rôznymi kolotočmi a dráhami Dah Dah Happy Land Park, El-Kachachine Hammam predstavujú najstaršie verejné kúpele v Medine a La Marsa je zase najlepšou plážou mesta. Unikátom je tiež škola Koránu Medresa Palmier z roku 1714, ktorá funguje i dnes a najväčšia mešita Tuniska Zitouna z 9. storočia.