CAPRIANA, RACIULA, ULMU A ORHEI

11. júna 2015
in Category: Informácie o krajinách, Travel Magazín, Travel Magazine
0 1731435 54

CAPRIANA, RACIULA, ULMU A ORHEI

Capriana Monastery, jeden z najkrajších a najstarších kláštorov na území Moldavska, je v súčasnosti aj pútnickým miestom, kde si veriaci zapálením sviečky pripomínajú svojich zosnulých blízkych. Leží 40 kilometrov severozápadne od moldavského hlavného mesta Kišiňov. Podľa legendy ho dal vystavať panovník Štefan, prezývaný Veľký, po jednej z mnohých víťazných bitiek. Hoci sa so stavbou začalo už v roku 1420, svoju konečnú podobu kláštor nadobudol až v roku 1429. Pôvodne bol celý z dreva, no od roku 1545 už z kameňa. V roku 1840 k nemu pribudla Katedrála svätého Juraja a v roku 1903 Katedrála svätého Nikolaja.

Nielen vinicami, ale aj repkovými poliami je známa malá dedinka Raciula ležiaca severozápadne od hlavného mesta. Už od nepamäti sa tu ľudia venujú včelárstvu, obzvlášť pozoruhodným je však hospodárstvo pána Stegărescu s Domom medu (Casa Mieri), ktoré dnes slúži ako múzeum. Na ochutnávku tu ponúka množstvo svojich produktov – niekoľko druhov medu, semienka rastlín i sušené ovocie. Okrem iného tu nájdete reštauráciu s tradičnou domácou kuchyňou, expozíciu pôvodných obalov a plástov, no aj miestnosť, kde prebieha takzvaná apiterapia, teda dýchanie včelieho vzduchu, vhodného najmä pre alergikov.

Svojimi vinicami je tiež známa oblasť Ulmu. Určite nevynechajte návštevu vinárne Poiana, kde sa vyrábajú značky ako Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonay či Rosé.

Orheiul Vecchi, dnes prezývaná aj stará Orhei, je pôvodným názvom pre archeologickú oblasť situovanú v Trebujeni, približne 60 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta. Práve tu sa zrodila história celého národa, o čom svedčia aj mnohé nájdené artefakty.