ABU DHABI

25. septembra 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 885835 16

ABU DHABI

Abu Dhabi, mesto s pestrou minulosťou, nie je len hlavným mestom Spojených arabských emirátov, ale i rovnomenného emirátu. Mesto, ktorému vládne šejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan, obýva  približne 1 500 000 obyvateľov a rozkladá sa na ploche približne 67 340 km2. Toto po Dubaji druhé najpopulárnejšie mesto v Spojených arabských emirátoch bolo kedysi útočiskom pirátov. Od 60. rokov 20. storočia a hlavne po objavení ropy nastal fenomenálny rozvoj – mesto sa začalo pretvárať na moderné stredisko s bulvármi a mrakodrapmi. Z pôvodného starého mesta sa zachovalo veľmi málo, jednou z takých pamiatok je Starý palác.

Dnes Abu Dhabi ako mesto ležiace na ostrove, ktorého brehy obmývajú vody Perzského zálivu na východe krajiny, znamená pre turistov miesto s celoročným slnkom, zriedkavými zrážkami, nedotknutými plážami, veľkolepými piesočnými dunami a pulzujúcim kozmopolitným životným štýlom, kde je i mestská architektúra doplnená o krásnu zeleň a fontány. Napriek tomu, že má mesto veľa predmestí, rozrastá sa na pevnine. V kombinácii s arabskou pohostinnosťou, tajuplnosťou a prvotriednou infraštruktúrou sa Abu Dhabi stalo čarovným miestom pre skúsených i začínajúcich cestovateľov. Návštevníci sa môžu prechádzať, jazdiť na bicykli, na kolieskových korčuliach a zablúdiť až k majestátnemu Emirates Palace – jednému z najbohatších hotelov sveta, ktorý bol vystavaný na 1,3 km dlhej nedotknutej pláži.

Neďaleko mesta bolo postavené i medzinárodné letisko a jeho srdcom je morská 7 km dlhá promenáda Corniche s fontánami, cyklotrasou, detskými ihriskami i parkmi. Abu Dhabi je mestom, kde nájdeme všetky vymoženosti 21. storočia. To platí i pre možnosti nakupovania, ktoré sú také rôznorodé ako emirát sám. Nájdeme tu napríklad textilný trh – souk schovaný za hlavným centrom Hamadanu či kobercové trhovisko v Mina Port. Mesto, ktoré sa do včerajška chválilo svojimi konferenciami a výstavami, dnes nadobúda dôležitosť pre možnosti zábavy a nákupov. Abu Dhabi si udržuje svoju dôležitosť i tým, že je sídlom prezidenta štátu a vlády, centrálou zahraničných ambasád, ropných a tiež obchodných spoločností. Zásoby ropy tu predstavujú 80 % zásob celých Spojených arabských emirátov. V roku 2007 priniesla CNN správu, že Abu Dhabi je najbohatšie mesto sveta, za čo vďačí vysokým príjmom z turizmu a finančných služieb. V tomto meste sú  rôzne oblasti a ostrovy vyvinuté na podporu cestovného ruchu, napríklad Corniche & Yas a Saadiyat Island. Ďalším plusom druhého najpopulárnejšieho mesta po Dubaji je subtropické a zároveň suché podnebie.

Modré nebo a vysoké teploty možno očakávať takmer počas celého roka, v lete sa teploty vyšplhajú aj na 42° C  cez deň, zrážky padajú hlavne v zime (november – marec), keď sa teplota pohybuje okolo 24° C cez deň a 13° C v noci. V okolí Abu Dhabi sa oplatí vydať sa smerom na východ do Oasis City v Al Ain, ktoré leží v blízkosti hraníc s Ománom. Toto pokojné mesto sa nachádza v tieni pohoria Jebel Hafeet, ktorého najvyšší vrchol meria 1340 m. Prechádzka po zachovanom Al Ain Oasis pôsobí upokojujúco, dá sa tu navštíviť veľa pamiatok, múzeí, zahrať si golf, vziať deti do Hili Fun City, vo Wildlife Arabian Park je možné vidieť biele levy a tigre alebo navštíviť jedno z mnohých moderných nákupných centier, alebo tradičný souk. Smerom na západ sa rozprestiera Al Gharbia, kde nájdeme krásne pláže.

Je tu možnosť vydať sa na výlet do púšte či relaxovať v jedinečnej architektonickej nádhere – Qasr Al Sarabi (Mirage Palace) uprostred dych tajacimi dunami Rub Al Khali. Samotné Abu Dhabi ponúka nielen luxusné hotely, kúpele, golfové ihriská, divadlá, ale tiež niektoré z najslávnejších svetových múzeí. Jedinečným je aj závodný okruh Yas Marina Circuit na Yas Islande neďaleko Abu Dhabi. Navrhol ho architekt Hermann Tilke a dokončili ho v roku 2009. Tvorí súčasť zábavného komplexu, kde natrafíme tiež na Ferrari World.

Impozantnou stavbou v meste je istotne náboženská a národná pamiatka Sheikh Zayed Grand Mosque. Je tiež pravdepodobne jednou z najvýznamnejších architektonických pokladov súčasných Spojených arabských emirátov. Prvé úvahy o stavbe siahajú do roku 1980, avšak inauguračný kameň bol položený až v roku 1990. Na stavbu boli použité materiály z krajín ako Taliansko, Nemecko, Maroko, India, Turecko, Irán, Čína, Grécko a Spojené arabské emiráty. Na stavbe sa podieľalo viac ako 3000 ľudí a zmluvne okolo 38 renomovaných spoločností. Rozloha mešity zodpovedá veľkosti asi piatich futbalových ihrísk a zmestí sa do nej viac ako 40 000 veriacich.

30 minút jazdy od Abu Dhabi leží Yas Island – ostrov vyvinutý pre cestovný ruch, zátoveň domov pre Yas Marina Circuit. Zaujímavými tu sú Yas Marina, Abu Dhabi Golf Course, Warner Bros Movie World, Ferrari World, Yas Marina Hotel a vodný park. Najstaršou stojacou kamennou stavbou v Abu Dhabi je Qasr al-Husní Palace z roku 1971, ktorý dala vystavať vládnuca rodina Al-Nahyan Qasr al-Husní. Za pozornosť stojí tiež Heritage Village, kde sa ľuďom približuje tradičný spôsob života vrátane života na púšti, stanov z kozej srsti a ženy tu ukazujú svoje zručnosti pri tkaní či pradení.