Vence, sviečky a kalendáre. Toto sú isté znaky adventu pre mnohé kresťanské skupiny na celom svete. Ale čo je vlastne advent?
Slovo advent pochádza z latinského adventus , čo znamená príchod alebo návšteva. Advent je pre tieto cirkvi začiatkom duchovného roka a oslavuje sa štyri nedele pred Štedrým dňom .
Duchovne je to myslené, ako oslava pozemského narodenia Ježiša asi pred 2000 rokmi, ale aj príprava a očakávanie na druhý príchod Krista.
Ako v mnohých aspektoch každého náboženstva, aj adventné zvyky a praktiky sa líšia od miesta k miestu.
Tu sú niektoré adventné a všeobecné vianočné tradície v rôznych krajinách sveta.
Rakúsko
Rakúsko je rodiskom jednej z najobľúbenejších vianočných piesní Tichá noc. Hymna sa v nemčine nazýva „Stille Nacht“ a bola napísaná počas Vianoc roku 1818, ako uviedla webova stránka German-way .
Anglická verzia hymny, ktorú dnes spievame, má určitú variáciu od originálu, ale každý, kto navštívi Rakúsko a náhodou zachytí vystúpenie, by mal okamžite rozpoznať upokojujúci zvuk.
Malebné mesto Salzburg, známe z „The Sound of Music“- „Zvuk hudby“, má tradične množstvo hudobných predstavení posvätnej hymny.
Katedráala: Salzburská katedrála je ikonickým symbolom tohto rakúskeho mesta. Základ súčasnej barokovej stavby s dvoma veliteľskými vežami, postavený na rovnakom mieste ako dva predchádzajúce kostoly, bol položený v roku 1641.
Čína
Pri pomyslení na advent sa vám možno hneď nevybaví Čína, ale podľa CIA World Factbook je približne 5,1 % z 1,41 miliardy obyvateľov kresťanov. To je takmer 72 miliónov ľudí.
Čínski kresťania si počas adventu rozžiaria svoje domovy farebnými papierovými lampášmi a v oknách možno nájdete vystrihnuté a umiestnené červené papierové pagody. Dodržiavajú mnohé z tradícií, ktoré priniesli západní misionári.
Novovznikajúcou vianočnou tradíciou je darovanie jabĺk , ktoré sa niekedy predávajú v obchodoch zabalené vo farebnom papieri.
Katedrála: V Šanghaji je katedrála sv. Ignáca podľa vzoru architektúry západného štýlu postavená v roku 1906. Počas čínskej kultúrnej revolúcie bola poškodená, no odvtedy bola obnovená. Katedrála svätého Ignáca bola znovu otvorená v decembri 2017 po dvojročnej rekonštrukcii. V Šanghaji sa nazýva katolícky kostol Xujiahui.
Mexiko
Advent v Mexiku prináša náboženské obrady známe ako Las Posadas (po španielsky „Hostiny“). Táto deväťdňová slávnosť, ktorá označuje cestu Márie a Jozefa, sa koná od 16. do 24. decembra.
Každý večer v mestách a dedinách po celom Mexiku vedie dieťa oblečené, ako anjel procesiu, ktorú zvyčajne tvoria deti. Tento zvyk sa dodržiava aj v niektorých častiach Spojených štátov.
Katedrála: Metropolitná katedrála v Mexico City je najväčšou katedrálou v Latinskej Amerike. Výstavba na ňom trvala viac ako dve storočia, takže má vo výsledku zmes architektonických štýlov.
Maďarsko
Popri venčekoch a adventných kalendároch nabitých malými čokoládkami sú ďalšou maďarskou tradíciou počas adventu matiná . Ide o každodenné omše, ktoré sa konajú každé ráno od prvej adventnej nedele do prvého vianočného dňa. Môžete to počuť pod názvom Anjelská omša alebo Zlatá omša.
Klasickou adventnou pochúťkou v Maďarsku je beigli . Je to rolovaná kôrka tradične plnená makom alebo vlašskými orechmi.
Maďari sú ľudia milujúci hudbu a v okolí hlavného mesta Budapešti a iných miest sa tradične konajú rôzne vianočné koncerty.
Bazilika: Bazilika svätého Štefana je najväčší kostol v Budapešti a podľa európskych historických štandardov relatívne nováčik, vysvätený v roku 1905 po desaťročiach výstavby. Okrem pôsobivej neoklasicistickej architektúry sú výhľady z vrcholu údajne veľkolepé.
Poľsko
Pre hlboko katolícke Poľsko advent prináša modlitbu, pôst a duchovnú prípravu na Vianoce, tvrdí Poľská aliancia žien Ameriky. Počas dlhých tmavých večerov sa ľudia zdržiavajú vo vnútri, vyrábajú ozdoby na vianočný stromček a ručne vyrábajú darčeky, pečú vianočné pečivo a pripravujú ďalšie pochúťky na blížiace sa sviatky.
Poliaci sa tradične zúčastňujú skorých ranných omší nazývaných roráty . Keď začínajú, je ešte tma. Prítomní počas omše zapaľujú sviečky, ktoré symbolizujú prichádzajúce svetlo dňa a spásu.
Ľudia si na námestiach a mestských námestiach postavili aj vonkajšie stánky vyzdobené vo vianočnej tematike, kde sa budú rozdávať sladkosti, drobné darčeky a pohľadnice.
Krakov oslavuje prvú adventnú nedeľu zdobením krásneho námestia Rynek Square svetlami, konármi a girlandami.
Bazilika: Stavba baziliky Panny Márie v Krakove začala koncom 12. storočia a bola vysvätená v roku 1320. Odvtedy prešla úchvatná bazilika mnohými rekonštrukciami. Jeho asymetrické veže vytvárajú nezabudnuteľný pohľad.