AKO SA DOSTAŤ DO ABCHÁZSKA?

22. máj 2019
in Category: Informácie o krajinách, Travel Blog - Zahraničie
0 77151 219
AKO SA DOSTAŤ DO ABCHÁZSKA?

AKO SA DOSTAŤ DO ABCHÁZSKA?

Cudzinci. ktorí by chceli navštíviť Abcházsko, si musia vybaviť vízum do Ruska na 2 alebo viacero vstupov na ruskom veľvyslanectve vo svojej domácej krajine. Na veľvyslanectve je nutné predložiť tzv. povolenie na vstup do Abcházska. Na vybavenie tohto povolenia je potrebné vyplniť formulár na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí Abcházskej republiky (www.mfaapsny.org/en/council/visa). Vyplnený formulár treba odoslať spolu s kópiou pasu a aktuálnou fotografiou žiadateľa na elektronickú adresu mid@abhazia.net, midraconsul@mail.ru alebo faxom na číslo 810-840-226-39-48.

V priebehu piatich pracovných dní na vašu elektronickú adresu príde povolenie na vstup. Cena víz na jeden vstup na 1 mesiac predstavuje 20 dolárov, na 3 mesiace 40 dolárov, na 1 rok 60 dolárov. Zaplatiť vízovú daň Abcházska sa dá v akejkoľvek sporiteľni Abcházskej republiky. Po príchode do krajiny je potrebné dostaviť sa na ministerstvo zahraničných vecí, kde si budete môcť vízum prevziať.

Cestovanie do Abcházska letecky z každého mesta na medzinárodné letisko v Soči (Adler), Rusko:

- na to, aby ste sa dostali na Abcházska z mesta Soči (Rusko), je potrebné prejsť rusko-abcházskou hranicou, ktorá sa nachádza 30 minút cesty od letiska (bez ohľadu na zápchy)

- na to, aby ste sa dostali z letiska do Abcházska, si po príchode na letisko môžete objednať taxík alebo použiť abcházsku taxislužbu

- ak si objednáte taxík vopred, zabezpečíte si nerušený prejazd cez hranicu z letiska v Soči do akéhokoľvek mesta v Abcházsku.

 

Od hraníc premávajú linkové autobusy, obyčajné aj linkové taxíky do všetkých miest Abcházska. Čas cestovania (bez ohľadu na zápchy):

-od rusko-abcházskej hranice do mesta Adler (25 – 30 minút)

- od rusko-abcházskej hranice do mesta Gagra (20 – 30 minút)

- od rusko-abcházskej hranice do mesta Pitsunda (40 minút)

- od rusko-abcházskej hranice do mesta Gudauta (1 hod.)

- od rusko-abcházskej hranice do mesta Noví Afon (1 hod. a 20 minút)

- od rusko-abcházskej hranice do mesta Suchum (1 hod. a 40 minút).

Dovoz hotovosti cez rusko-abcházsku hranicu je obmedzený zákonodarstvom Ruskej federácie. Dovoz hotovosti sa limituje takto: v dolárovom ekvivalente do 3 000 nepotrebuje deklarovanie colných služieb, sumy viac ako 3 000 dolárov je potrebné povinne deklarovať. Celková suma, ktorú môžete doviezť jeden človek, nesmie presiahnuť 10 000 dolárov.

Abcházsko sa vyznačuje výnimočnou rozmanitosťou klimatických podmienok. Podnebie je vlhké a subtropické. Zima v Abcházsku začína od polovice decembra, začiatkom marca je už vystrieda jar. Aj zime teplota vzduchu len zriedka klesá pod nulu, mráz býva iba vysoko v horách.

Priemerná teplota na pobreží sa v januári pohybuje medzi 4 – 7 stupňami Celzia, v horách je 2 až -2 stupne Celzia, v júli 22 – 24 stupňov. Zrážky dosahujú 1 300 – 2 400 mm ročne.

Doniesť peniaze do krajiny je lepšie v amerických dolároch alebo eurách. Mena sa vymeriava v každej banke (Národná banka, AKB Sporiteľňa Abcházska a iné banky).  Zúčtovania prostredníctvom platobných kariet sú zakázané na celom území (Eurocard, MasterCard, Visa International, American Express) Abcházskej republiky.

Buďte veľmi obozretní, ak kupujete alkoholické nápoje vedľajšej výroby (domáce víno a čaču) u súkromných osôb, lebo niekedy majú nízku kvalitu a prinášajú zdravotnú ujmu. Taktiež nie je bezpečné vydávať sa na pikniky, turistiku či návštevy k neznámym ľuďom bez sprievodcu, tiež hľadať ubytovanie v súkromnom sektore.

Obyvatelia Abcházska sú pomerne liberálni v otázkach týkajúcich sa oblečenia, mládež sa oblieka moderne vrátane krátkych nohavíc či topov a minisukní. Ak však cestujete na vidiek, na návštevu domáceho obyvateľstva, plánujete si pozrieť kultúrne a historické pamiatky, snažte sa neobliekať do príliš priesvitných alebo krátkych šiat.