Bangkok, sídlo kráľovskej rodiny i najdôležitejší prístav zároveň, sa stal hlavným mestom Thajska v roku 1782. Rozprestiera sa na brehoch rieky Chao Phraya, má nespočetne veľa kanálov, od čoho je aj odvodené jeho označenie Benátky východu a obýva ho viac ako 8 miliónov obyvateľov. Hoci je mestom s najdlhším názvom na svete, Thajčania ho volajú Krung Thep, teda Mesto anjelov. Toto mesto sa už dnes považuje za rivala Singapuru, ale aj Hongkongu, pretože je jedným z najrýchlejšie rastúcich miest v juhovýchodnej Ázii.
Je známe, že v Bangkoku žije viac ako 10 % thajského obyvateľstva, keďže ide o hlavnú metropolu Thajska. Bangkok ako taký je rozdelený na východnú a západnú časť. Tú východnú časť predstavuje samotný Bangkok, v jeho starej časti nájdeme čínsku štvrť – ide o najväčšie čínske mesto mimo územia Číny, ale i indickú štvrť. Druhá časť, Thonburi, bola hlavným mestom do roku 1782. Pre Bangkok sú typické lákadlá ako supermoderné mrakodrapy, luxusné obchodné domy a hotely, nadzemné viacúrovňové diaľnice, ulice plné všakovakých ľudí, až 300 historických chrámov, diskotéky, uličky lásky či go-go bary… Áno, aj to je Bangkok. Na každom kroku sa stretneme s nekončiacimi zápchami či s nefungujúcou verejnou dopravou. Avšak, je dobrým miestom na nákupy. Centrom nákupov je štvrť Siam, kde sú postavené najvýznamnejšie nákupné centrá – MBK Center, Siam Discovery Center, tiež Siam Paragon, kde sa dá kúpiť značkové oblečenie a veci od svetových dizajnérov.
Všetko od značkových laptopov až po lacné telefóny a pirátske DVD dostať zasa v multinákupnom obchodnom dome Computer Mall na Pantip Plaza. Bangkok, toto thajské mesto, spája v sebe mnohé štýly, najvýraznejšie je práve spojenie tradičného a moderného štýlu. Krásnymi historickými miestami sú Kráľovský palác, Wat Pho či Wat Phra Kaeo, o ktorých sa hovorí, že sú srdcom mesta. V komplexe chrámov Wat Phra Kaeo sa nachádza socha vyrobená z priesvitného zeleného jadeitu, označovaná ako smaragdový Budha. V chráme Wat Pho zo 16. storočia je umiestnená jedna z najväčších atrakcií – ležiaci Budha, má viac ako 47 metrov. Ďalšia cenná socha Budhu je v chráme Wat Timir, teda v Chráme zlatého Budhu. Tu nájdeme sochu Budhu z pravého zlata, ktorá váži 5,5 tony a siaha do výšky troch metrov. V štvrti Thonburi je zase najpopulárnejším chrámom Chrám boha úsvitu – Wat Arun.
Ďalšími pamiatkami hodnými obdivu sú určite Veľký palác z 18. storočia, Vimanmek Teakwood Palace – pravdepodobne najväčší dom z teakového dreva na svete, Wat Benchamabophit – chrám z katarského bieleho mramoru alebo chrámy Wat Bovornivet a Nakhon Pathom. Vyhľadávanou je svätyňa Erawan Shrine. Nakhon Pathom sa preslávila svojou najvyššou budhistickou stavbou na svete – Chedi Phra Pathom. Meria 114 metrov, čím sa stala dominantnou stavbou mesta. Výnimočným zážitkom pri návšteve Bangkoku je ocitnúť sa na plávajúcom trhu Damnoen Sadduak. Je tu možnosť odviezť sa člnom po rieke Chao Phraya k známemu hotelu Orient. Ďalej v oblasti Wat Ratchanatda nájdeme najväčší trh amuletov v Bangkoku. V remeselnom múzeu Jima Thompsona, kde je zhomaždená široká zbierka ázijského umenia, sa dá za výhodnú cenu kúpiť kvalitný hodváb.
Nočný život v Bangkoku dodáva tomuto hlavnému mestu Thajska istý pôvab. Štvrť Patpong má vybudované nočné trhovisko a v okolí Sukumvit alebo tiež Silom road je to podobné. Populárnym je nočný trh Suan Lum Night Bazaar, ktorý ponúka všetky druhy tovarov – oblečenie, jedlo i keramický riad. Nemenej hojný sortiment má i víkendový trh v Chatuchak parku v Bangkoku. V okolí Bangkoku, v provincii Samut Sakhon, je nielen hlavný rybársky prístav, ale i najvýznamnejší výrobca morskej soli. V tejto provincii nájdeme trh Mahachai, rybársku dedinku Tha Chalom, chrámy Wat Yai Chom Prasat, Wat Chong Lom alebo aj Wat Sutthi Wata Wararam, svätyňu Phanthai Norasing. Oblasťou, kde sa nachádzajú tropické ovocné stromy a úrodné plantáže, je určite provincia Nonthaburi. Je tu umiestnené Múzeum antropológie, divadlo bábok Joe Louis Theatre, nechýba ani Inštitút thajského tradičného lekárstva, kráľovský chrám Wat Chaloem Phra Kiat.
Z úplne iného súdka je zase provincia s názvom Chachoengsao. V tejto oblasti sa nerozvíja priemysel alebo obchod, pretože je dôležitou poľnohospodárskou oblasťou. Sú tu pestované plodiny ako ryža, cukrová trstina, obilie, fazuľa a sója. V spomínanej oblasti je ďalším lákadlom Pasteurov inštitút, v ktorom sa vyrába hadie sérum, taktiež najväčšia krokodília farma na svete, vodný park Siam či dokonca Safari World. Dá sa povedať, že thajský Bangkok je doslova preplnený múzeami. V ňom môžeme objaviť Múzeum starého oblečenia, starožitných bábok, Múzeum súdnej medicíny, kráľovské múzeá lodí a bielych slonov, ale aj múzeum thajskej rodiny Ban Kamthieng.