BELEHRAD

29. október 2019
in Category: Informácie o krajinách
0 43276 212
BELEHRAD

BELEHRAD

Belehrad je hlavným a zároveň najväčším mestom Srbska. Leží na sútoku rieky Dunaj a Sáva, čo predstavuje významný strategický bod v lodnej doprave. Mnohí ani len netušia, čo nám vie Belehrad a samotná krajina ponúknuť. Mladí či starí, každý si tu príde na svoje.

Medzi najvýznamnejšie pamiatky sa radí Kalemegdanská pevnosť. Je obklopená nádherným veľkým parkom Kalemagdan, v ktorom sa vybláznia aj deti. Z jednej strany ponúka nádherný výhľad na rieku Dunaj a Sáva a mesto, no a z druhej strany vás vtiahne do svojej histórie. Túto pevnosť postavili ešte Kelti a od tých čias ju prestaval každý národ, ktorý si Belehrad podmanil. Je zaujímavá najmä podzemnými chodbami a katakombami. Dnes je jej okolie aj moderne poupravované, takže tu rodiny s deťmi môžu nájsť rôzne multifunkčné ihriská, obchodíky so suvenírmi, ale aj skvelé reštaurácie s ešte lepším jedlom.

Históriou dýcha najmä Stari Grad, čo je historické centrum Belehradu. Nájdete tu rôzne galérie, historické budovy či pravoslávne chrámy. K tým najvýznamnejším chrámom patrí Chrám sv. Sávu, ktorý je jednou z najväčších ortodoxných stavieb v Európe. Kupola siaha až do výšky 70 metrov a na jej vrchole je 12 metrov vysoký zlatý kríž. Mesto sa chrám pred niekoľkými rokmi rozhodlo zrekonštruovať, áno, použili sme výraz pred niekoľkými rokmi, pretože je obrovský a práce tu trvajú aj 2x dlhšie. V suteréne chrámu sa nachádza hrobka svätého Sávu.

Ak máte obavy z vybavenia hotelov, verte, že vaše očakávania budú nadmieru splnené. Hoci by sa podľa ceny zdalo, že nedostanete veľa a vaše ubytovanie bude poskromné, nie je to tak. Prešli sme niekoľko hotelov, lacnejšie aj drahšie a v každom sme sa cítili ako králi. Našli sme krásne moderné izby, v ktorých nás zakaždým čakali darčeky ako pozornosť hotela. O raňajky ani v jednom z hotelov núdza nebola. A verte či nie, je naozaj jedno, ktorý hotel zvolíte. Všade sa o vás postarajú na úrovni.

Belehrad sa ale môže jednoznačne pochváliť promenádou v centre na Ulici Knez Mihailova, ktorú lemujú rôzne obchody, čo poteší nejedno ženské a azda i mužské očko. Ak sa vyberiete za jedlom, tá najlepšia reštaurácia sa nachádza pod hradbami Kalemegdan alebo priamo na promenáde pri rieke v časti Novi Belegrad. Je jasné, že ich národnou špecialitou je čevapčiči a rôzne pokrmy z jahňacieho mäsa, ktoré sme snáď ani my ešte nikdy nikde nejedli. Ak si myslíte, že k mäsovým pokrmom či rybám dostanete len klasicky zemiaky alebo ryžu, mýlite sa. Prinesú vám hneď niekoľko variácií príloh, medzi ktorými je aj ich špeciálny chlieb. Aby ste ich ale neurazili, po hlavnom jedle si treba dať aj dezert s názvom baklava. Áno, orieškovo- medová baklava je srbská a hoci možno budete mať plné žalúdky, toto si rozhodne nemôžete nechať ujsť. K tomuto už len dodať: „Dobrú chuť!“

Mesto má ale čo ponúknuť aj mladým, a to hlavne v časti Novi Belegrad. Tu to deň čo deň žije zábavou, diskotékami a rôznymi koncertmi. Nájdete tu rôzne bary, lacnejšie aj tie drahšie a jedlo, ktoré nebudete chcieť ochutnať len raz. Chvíle na tejto promenáde si môžete pritom spríjemniť aj plavbou po sútoku Sávy a Dunaja. Na palube vás bude čakať vždy usmievavý kapitán a dopriať si môžete aj poriadny miešaný drink. Zaručene sa tu budete cítiť ako pri mori! Ak teda túžite po poriadnej niekoľkodňovej zábave, stačí sadnúť do auta a za pár hodín môžete zažiť zábavu, ktorá vás ani nebude stáť veľa! Áno, také je Srbsko – krásne, bohaté na kultúru a zábavu, pohostinné i lacné.

Miriam Dinková