CYPRUS BUDE VÍTAŤ DOVOLENKÁROV OD 20. JÚNA BEZ OBMEDZENÍ

24. máj 2020
in Category: Informácie o krajinách, Travel Blog - Zahraničie
0 58745 262
CYPRUS BUDE VÍTAŤ DOVOLENKÁROV OD 20. JÚNA BEZ OBMEDZENÍ

CYPRUS BUDE VÍTAŤ DOVOLENKÁROV OD 20. JÚNA BEZ OBMEDZENÍ

Cyprus už načrtol plány na postupné obnovenie komerčných letov z vybraného počtu krajín s nízkou mierou infekcie vírusom Covid-19 na budúci mesiac.

Minister dopravy Yiannis Karousos uviedol, že lety sa začnú v dvoch fázach – 9. a 20. júna – z dvoch skupín krajín vybraných poradným orgánom lekárskych odborníkov.

Prvú skupinu tvoria Grécko, Malta, Bulharsko, Nórsko, Rakúsko, Fínsko, Slovinsko, Maďarsko, Izrael, Dánsko, Nemecko, Slovensko a Litva. Druhú skupinu tvorí Švajčiarsko, Poľsko, Rumunsko, Chorvátsko, Estónsko a Česká republika. Tento zoznam nezahŕňa Britániu a Rusko.

Karousos uviedol, že od 9. júna musia cestujúci prichádzajúci z krajín ktorejkoľvek skupiny získať tri dni pred odchodom zdravotné osvedčenie potvrdzujúce, že sú bez vírusov.

Od 20. júna nebudú cestujúci z prvej skupiny krajín potrebovať zdravotné osvedčenia, ale od druhej skupiny sa bude vyžadovať.

Lietadlá prichádzajúce z ktorejkoľvek krajiny, ktorá nie je zaradená do žiadnej skupiny, budú môcť prepravovať len cyperských občanov alebo cudzích štátnych príslušníkov, ktorí majú trvalý pobyt na Cypre alebo kohokoľvek, komu bolo udelené zvláštne povolenie.

Títo cestujúci budú musieť získať zdravotné osvedčenie tri dni pred odchodom. Môžu si zvoliť testovanie na Cypre, ale budú musieť jeden deň zostať v samostatnej izolácii v určených ubytovacích zariadeniach.

Cestujúci prichádzajúci z ktorejkoľvek inej krajiny sú povinní izolovať sa doma po dobu 14 dní.

Na Cypre môže byť testovaný každý, kto prichádza z krajín, ktoré nemajú laboratóriá schopné vykonávať špecializované testy na vírus.

Cestujúci budú musieť uhradiť náklady spojené s testovaním, ubytovaním v karanténe alebo dopravou.

Karousos uviedol, že hotely, ktoré boli zavreté od marca z dôvodu koronavírusu, otvoria svoje dvere 1. júna.

V nasledujúcich dňoch pribudne do týchto dvoch skupín viac krajín. Predstavitelia cestovného ruchu uviedli, že lekárski odborníci posúdia priebeh pandémie v Spojenom kráľovstve a Rusku skôr, ako sa môžu začať lety z týchto krajín.

Vládni predstavitelia cestovného ruchu odhadujú, že v tomto roku stratí krajina 70 % pôvodne predpokladaných príjmov.

Úrady túžia dostať do prevádzky hotely a ďalšie podniky, aby zabránili prudkému nárastu počtu nezamestnaných a podporili stále krehké hospodárske oživenie po finančnej kríze v roku 2013, ktorá takmer zbankrotovala krajinu.