DOTERAZ KONZERVATÍVNA SAUDSKÁ ARÁBIA SA OTVÁRA SVETU

4. november 2019
in Category: Informácie o krajinách, Travel Blog - Zahraničie
0 86201 224
DOTERAZ KONZERVATÍVNA SAUDSKÁ ARÁBIA SA OTVÁRA SVETU

DOTERAZ KONZERVATÍVNA SAUDSKÁ ARÁBIA SA OTVÁRA SVETU

Rodisko proroka Mohameda, krajina v Golfskom zálive, bola až doposiaľ ukrytá pred davmi turistov. Napriek tomu ale posledne zaznamenala až 18 miliónov návštevníkov za rok. Lákajú ich nielen historické pamiatky a čisté nedotknuté pláže, ale tiež luxusné hotely. Do roku 2030 však plánuje krajina zvýšiť počet dovolenkárov na 100 miliónov ročne. Dobrou správou je aj to, že táto ropná veľmoc spúšťa vydávanie víz pre ľudí zo 49 krajín vrátane Slovenska. Za historický okamih to označil i Ahmad al-Khateeb, minister cestovného ruchu.

Tieto turistické víza oprávnia návštevníka zostať v krajine maximálne 90 dní a stoja 107 eur. Ak však už má návštevník v pase izraelskú alebo iránsku pečiatku, bude mať pravdepodobne so vstupom do kráľovstva problém. Okrem iného ale Saudská Arábia sčasti upúšťa od striktných pravidiel a sväté mesto Mekka plánuje o niekoľko rokov sprístupniť aj pre nemoslimských návštevníkov. To ešte nie je všetko – v kaviarňach i reštauráciách dokonca zrušili oddelené mužské a ženské zóny, zahraničné návštevníčky nebudú musieť nosiť tradičnú abaju a ani pokrývku hlavy na verejnosti.

Vynechať však treba rozhodne pitie alkoholu, pretože ten je v krajine nelegálny. V kráľovstve vopred myslia aj na to, aby sa turisti za žiadnych okolností po prílete nenudili. Začali preto s výstavbou zábavného mesta Oiddiya, kde ich čaká safari, zábavný park tej najvyššej kvality, športové centrá aj kiná. Predpokladá sa, že medzi najviac navštevované miesta budú patriť Há´il, Rijád, Al-Ula a Madain Saleh. Najmä hlavné mesto Rijád je jedným z top 50 miest sveta pre sólo cestovanie.