Dubaj, jedno z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich miest na svete, sa nachádza v Spojených arabských emirátoch. Obýva ho asi milión obyvateľov. Dnes sa mesto môže popýšiť mnohými bezkonkurenčnými stavbami, hoci v roku 1968 bolo len zabudnutým krajom na brehoch Perzského zálivu. Prelomovým bol rok 1969, pretože práve vtedy sa v Dubaji začala ťažba ropy, čo výrazne ovplyvnilo neskorší vývoj mesta. Dubaj má svoje vlastné medzinárodné letisko – Dubaj Airport, tiež známy prístav Jebel Ali Port. Nájdeme tu unikátny svetový hotel so 7 hviezdičkami. Je to Burj Al Arab, meria 321 metrov a je najvyšším hotelom sveta.
Bol vybudovaný iba za 18 mesiacov a svoje brány otvoril v roku 2003. Len za vstup a prezretie si hotela sa platí 60 €. Je známe, že 15 % všetkých mrakodrapov, ktoré sa na svete práve stavajú, je v Dubaji. Najvyššou stavbou všetkých čias je zatiaľ Burj Dubai, teda Veža Dubaja s výškou 828 m. Prvenstvo jej patrí tiež v tom, že je zároveň najdrahšou stavbou v dejinách architektúry. Spoločnosť EMAAR na ňu vyčlenila 1,5 miliardy amerických dolárov, no stavbu realizuje spoločnosť Samsung z Južnej Kórei. Burj Dubai bola pre verejnosť otvorená 4. 1. 2010 a na jej stavbe pracovali ako robotníci Filipínčania a ďalší robotníci z krajín juhovýchodnej Ázie. 54 poschodí v tomto mrakodrape zaberá len hotel Armani, ktorého interiér navrhol práve G. Armani. 76. poschodie ukrýva najvyššie položený plavecký bazén na otvorenej terase. 64 poschodí tvoria zasa luxusné apartmány, no a 122. poschodie je miestom pre najvyššie položený bar a aj reštauráciu.
Základy tejto gigantickej stavby ležia na 7432 metroch štvorcových, pričom jeden meter štvorcový v tejto budove stojí až 43 000 amerických dolárov. Následníčka Veže Dubaja sa volá Nakheel Tower a bude od nej stáť asi vo vzdialenosti 22 kilometrov. Už teraz je v plnom prúde výstavba jej základov a celú stavbu bude realizovať, ako inak, spoločnosť Nakheel, ktorá už má za sebou diela – umelé ostrovy Palm Deira, Palm Jebel Ali či Palm Jumeirah. Dokončenie tejto veže je plánované na rok 2020 a mala by sa týčiť do výšky až 1400 metrov. Rozloha všetkých poschodí, prízemia i podzemných priestorov bude 1 490 000 metrov štvorcových. Ďalšou dubajskou senzáciou je prvá chladená pláž na svete, ktorá sa dobudováva hneď vedľa hotela Palazzo Versace. Poverenie navrhnúť takúto pláž dostal módny dom Versace. Cieľom projektu je dosiahnuť, aby mohli hostia na tejto pláži ležať, hoci teploty vonku dosahujú bežne 40 – 50 °C. Pozdĺž celej pláže bude pod pieskom uložené potrubie, ktoré bude obsahovať chladiace látky a tie sú schopné absorbovať teplo z povrchu. Celý systém budú kontrolovať termostaty napojené na počítače.
V Dubaji nie je takmer nič nemožné. Ani dobre si zalyžovať, hoci vonku je okolo 40 °C, a to vďaka krytej lyžiarskej umelej dráhe Ski Dubai, ktorá predstavuje súčasť obchodného centra Mall Of The Emirates. Dráha meria 400 metrov a vnútri je teplota –1 °C. Lyžiarsky výstroj spolu s lyžami je započítaný v cene vstupného. 4. 11. 2008 otvorili v Dubaji najväčšie obchodné centrum na svete s názvom Dubai Mall. Na ploche 2 km2 sa nachádza asi 1200 prestížnych obchodov. Súčasťou centra je kryté klzisko a zaparkovať tu môže až 14 000 áut. Jeho nástupcom bude nákupné centrum Mall of Arabia, ďalším zaujímavým je Mall of the Emirates. Ak máte chuť prejsť sa po tradičnom souku, rozhodne nevynechajte Dubai Souk Madinat Jumeirah alebo Dragon Mart, kde dostať rozličné veci do domácnosti či na oblečenie za nízke ceny. Dubai Gold Souk ponúka výhodnú možnosť odkúpenia starého zlata s možnosťou vybrať si zaň niečo nové.
Tiež treba mať na pamäti, že nie všetky verejné pláže sú aj pekné a čisté, overenou je napríklad Jumeirah Beach Park, kde zaplatíte vstupné iba 5 dirhamov a rozhodne vás nesklame. Veľdielom a pýchou Dubaja je Palmový ostrov – Palm Jumeirah. Ostrov začali stavať v roku 2001 z kameňa a piesku. Ostrov pokrývajú prevažne vily s vlastnými plážami, ale aj luxusné hotely ako Atlantis The Palm, Jumeirah Zabeel Saray alebo Kempinski Hotel & Residence Palm Jumeirah. Ďalším lákadlom je Dubai Metro. V roku 2009 bola otvorená prvá časť jeho celkovej dĺžky, druhá časť bola spojazdnená v prvej polovici septembra 2011. Časť metra ide tunelmi a časť po viaduktoch.
To ešte stále nie je všetko, na čo sa budú môcť návštevníci tejto krajiny v budúcnosti tešiť. Je totiž naplánovaná výstavba zábavného strediska Dubailand, kde na ľudí čaká zábavný park, ulica Al Bawadi, kde budú samé kasína, luxusné hotely a kópie preslávených stavieb, napríklad aj Cheopsovej pyramídy. Hoci nie priamo v Dubaji, ale v jeho blízkosti začína výstavba ekologických mestečiek Gateway City a Xeritown, kde by malo nájsť domov 200 000 obyvateľov. A aby toho nebolo málo, určite sa v Dubaji oplatí vidieť Veľkú mešitu (Grand Mosque), Dubai ZOO a Dubajské svetové obchodné centrum (Dubai World Trade Center).