ISLAND – UTAJENÁ REVOLÚCIA V PRÍRODNOM RAJI

19. júna 2020
in Category: Informácie o krajinách
0 8652635 277
ISLAND – UTAJENÁ REVOLÚCIA V PRÍRODNOM RAJI

ISLAND – UTAJENÁ REVOLÚCIA V PRÍRODNOM RAJI

Malá krajina s veľkým srdcom, ktorá sa ako jediná na svete dokázala postaviť záujmom tieňovej vlády. So svojím hlavným mestom Reykjavik predstavuje fascinujúci svet vody, ohňa a ľadu v harmónii dychberúcej krásy.

Nielen pre vikingskú históriu či neobyčajnú rozmanitosť prírody, fascinujúci jav, akým je severná polárna žiara, sa nakoniec stala jeho poprednou atrakciou. To ale nie je všetko. Vďaka ekonomickej kríze a pokojnej revolúcii, o ktorej svetové médiá mlčali, sa v tomto tisícročí stal Island najdemokratickejšou krajinou sveta.

Čo sa vlastne stalo, a prečo je na “kuchynskú revolúciu” uvalené prísne informačné embargo?

Finančná kríza s následným štátnym bankrotom v roku 2008 viedli k zásadným zmenám v politickom usporiadaní. Demonštranti povstali a doslovne “vykopali vládu z parlamentu”. Odmietli splatiť dlhy, ktoré spôsobili bankári ruka v ruke s politikmi a premiéra postavili pred súd. Celá vláda bola prinútená odstúpiť a politici, ktorí mali za ušami nevýhodné zmluvy zadlžujúce štát, boli uväznení.

Najväčšia banka bola znárodnená, mena sa zrútila a trh pozastavil svoju činnosť. V predčasných voľbách kompletne zmenili politickú reprezentáciu krajiny. V jedinečnom procese priamej demokracie samotný ľud spracoval novú islandskú ústavu. Bolo rozhodnuté, že Island ďalej nebude splácať dlh Veľkej Británii a Holandsku, pretože bol vytvorený v dôsledku zlých politických rozhodnutí v oblasti financií. Všetko prebehlo výnimočne mierumilovným spôsobom. V roku 2009 sa približne 3 000 demonštrantov stretlo v Reykjavíku pred parlamentom s políciou, ktorá proti nim použila slzný plyn a obušky. Demonštranti búchali po hrncoch, trúbili, porozbíjali okná na parlamente, aby prerušili príhovor vtedajšieho konzervatívneho premiéra Geira Hilmara Haardeho. Rachot panvíc a hrncov spôsobilo, že sa o tejto udalosti hovorí ako o kuchynskej revolúcii. Premiérove auto zasypali snehové gule, vajíčka a plechovky. Geir Hilmar Haarde odišiel na vynútenú demisiu akože zo zdravotných dôvodov.

Demonštranti však tlačili, až kým neprevzala moc národná sociálno-demokratická aliancia. Premiérkou sa vtedy stala súčasná ministerka sociálnych vecí. Dá sa povedať, že to bol ukážkový príklad revolúcie proti moci, ktorá spôsobila túto krízu. Do vlády bolo zvolených 25 odborníkov bez politickej príslušnosti, ktorí vzorne reprezentujú svoj národ. V slovenských alebo českých pomeroch znie táto udalosť z rokov 2008 – 2009 ako neuskutočniteľná rozprávka.

Aktuálne európske banky stoja pred krachom a budú sa “zachraňovať” stovkami milliárd eur. Demonštrácie v krajinách Európskej únie začínajú pripomínať politický gejzír Islandu z roku 2008 a sú mediálne prezentované zavádzajúcimi motívmi rasizmu, nenávisti a pod. Je aj to dôvod, pre ktorý doteraz nebolo nič v svetových médiách zverejnené?