KÁBUL

27. augusta 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 1508635 52
KÁBUL

KÁBUL

Kábul nie je len hlavným mestom Afganistanu, ale aj hlavným mestom provincie Kábul, ktorá sa nachádza vo východnej časti štátu. 3500 rokov staré hlavné mesto Afganistanu s približne 2 miliónmi obyvateľov je ekonomickým a kultúrnym centrom 1800 metrov na hladinou mora v úzkom údolí, vložené medzi horami Hindukúš pozdĺž rieky Kábul, podľa ktorej dostalo aj pomenovanie. Za hlavné mesto svojej ríše ho ustanovil už mughalský vládca Babur. Mesto je spojené s Kandaharom, Heratom a Mazar-e Sharifom cez kruhové cesty tiahnuce sa po celej krajine. Kábul bol založený už v 1. tisícročí pred naším letopočtom na dôležitej obchodnej ceste od Indie. Z dôvodu, že mesto odjakživa ležalo na križovatke dôležitých ciest, bolo cieľom mnohých invázií. Nepokojná situácia aj v súčasnosti a zlá infraštruktúra zabraňujú rozvoju cestovného ruchu.

Dnes je rozdelený na dve časti: starý Kábul a nové mesto. Rozdiel medzi nimi spočíva i v tom, že starý Kábul je situovaný na pravom brehu rieky, zatiaľ čo nové mesto na ľavom. Najstaršia časť mesta sa vypína na úpätí horského chrbta Šir-Davaza. Zachovali sa v nej ruiny hradieb zo staroveku i s pevnosťou Bala Hišar. Ak sem zavíta návštevník, určite ho ako prvá upúta divoká príroda, pretože iba niektoré krajiny majú ešte členitejší terén. Kábul sa v júli vyznačuje priemernou teplotou okolo 25 °C, ktorá však v januári klesá niekoľko stupňov tesne pod bod mrazu.

Toto hlavné mesto už disponuje niekoľkými modernými hotelmi či obytnými štvrťami, no i tak sú najpríťažlivejšie jeho typické bazáre, úzke uličky, staré štvrte a miestne rozmanité obyvateľstvo. Hoci má mesto od vojny v roku 1978 obmedzenú ekonomickú výkonnosť, k hlavným produktom patrí čerstvé i sušené ovocie, orechy, výroba afganských kobercov, kožených výrobkov z ovčej kože, oblečenia, zhotovovanie nábytku. Medzi pozoruhodnosti sa zaraďuje bývalý Kráľovský palác a tiež rezidencia veľvyslanectva. V roku 1918 bolo založené historické múzeum s bohatou zbierkou mincí z obdobia pred príchodom islamu, známym je tiež Afganské národné múzeum z roku 1920 uchovávajúce artefakty z raného budhizmu aj islamu.

Smutným faktom je, že väčšina pamiatok bola v priebehu histórie krajiny zničená. Obľúbeným je tiež prvé nákupné centrum – Kabul City Center, ďalej obchody v okolí Flower Street, štvrť Wazir Akbar Khan, Kabul Golf Club, Kabul Zoo, palác Abdula Rahmana (Arg) z konca 19. storočia, ktorý bol ale počas bombardovania zničený alebo kábulský cintorín. Paghman a Jalalabad sú zasa zaujímavé údolia severne a východne od mesta. Inými pamiatkami sú Bala Hisar – hlavný kábulský opevnený komplex a zároveň bývalé sídlo panovníkov.

Do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO je zaradený veľkolepý minaret Džem, ktorý stojí izolovane neďaleko rieky Hari Rud. Jeho mešita je jednou z najskvostnejších budov islamskej architektúry a zároveň je najväčšou budovou v Afganistane. Zo 16. storočia pochádzajú Baburove záhrady pomenované podľa zakladateľa – panovníka Babura. Tora Bora, to je jaskynný komplex na východe Afganistanu v pohorí Safed Koh, práve tu sa kedysi počas bojov ukrývali jednotky Talibanu. Početnými prírodnými krásami oplýva údolie Panjshir neďaleko pohoria Hindukúš a 150 km od Kábulu. Údolie sa hrdilo tým, že patrilo k turistami najviac navštevovaným oblastiam v Afganistane. Nemenej lákavým je aj jaskynné Červené mesto (Šahr e Zohak) s červenkasto sfarbenými skalami, ktoré leží 15 km od Bamijanu. No a Char Souk, teda Štyri trhy predstavujú dnes centrum mesta. Spájajú sa do jedného námestia a sú prekryté kupolou.