KEĎ ŠOFÉROVAŤ PODĽA PREDPISOV NIE JE NORMÁLNE

27. august 2019
in Category: Informácie o krajinách, Travel Blog - Zahraničie
0 148063 196
KEĎ ŠOFÉROVAŤ PODĽA PREDPISOV NIE JE NORMÁLNE

KEĎ ŠOFÉROVAŤ PODĽA PREDPISOV NIE JE NORMÁLNE

„Jazdiť po balkánsky“ – slogan, na ktorý nestačí párkrát autom prebehnúť Belehrad, Sofiu, Tiranu alebo Kišiňov. Ten pravý adrenalín rýchlej jazdy môžete zažiť iba na rumunských cestách.

Práve na nich je šoférovanie svojím spôsobom jedinečné v rámci celej Európy. Po dvoch týždňoch presúvania sa po krajine hľadám slová ako najjednoduchšie opísať systém jazdy, na ktorú by sa mal každý vodič pripraviť.

V obciach všetkých žúp je 50-ka. Často sa ale stretávate s maximálnou povolenou rýchlosťou 30 km za hodinu, keďže cesty nielen v dedinkách Karpát sú obzvlášť kľukaté. Na tachometri máte 90-ku a aj keď by ste radi spomalili, zistíte, že je lepšie držať krok ako zavadzať a brzdiť premávku. Na zadok sa vám tlačia kamióny, ktoré hľadajú miestečko na to, aby Vás mohli obehnúť. Až tu pochopíte, aký krátky úsek stačí na to, aby vás v obci cez plnú čiaru, pokojne aj pred neprehľadnou zákrutou alebo ostrovčekom predbehol ťahač s 15-metrovým návesom. Každý sa ponáhľa a nevadí mu, že je v obci alebo prekročiť maximálku aj o štvornásobok.

Meranie rýchlosti políciou je tu veľmi ojedinelé a, pravdupovediac, sme sa s niečím takým stretli iba 1x za približne 4 000 kilometrov – na rovnej štvorprúdovej ceste číslo 687 z Devy do Hunedoary na 8-kilometrovom úseku s obmedzením rýchlosti na 50km/h. Policajti nepoužívajú rafinované taktiky ako na Slovensku. Boli v reflexných vestách, v služobnom aute a nemerali spoza kríkov, aby ich nikto nevidel. Na civilných autách dopravná polícia v Rumunsku nejazdí.

Samozrejme, tunajší spôsob jazdy má svoje opodstatnenie. Keď doma plánujete trasu cez Rumunsko, ktorá nevedie po dokončenej diaľnici, spokojne pridajte dvojnásobok času, ktorý vám Google mapy na tento úsek vypočítajú. Päťdesiat kilometrov miestnych komunikácií môžete prejsť za dve hodiny a, naopak, 180 km perfektnej diaľnice veselo aj za hodinu.

Vedľajšie cesty na mnohých miestach opravujú. Stojíte na semaforoch, aj keď ide o hlavný ťah s hustou medzinárodnou premávkou. Diaľnice sú lacné, prázdne, bez radarov a policajtov, ktorí by sa vás snažili nenápadne namerať.