KRÍZOVÝ ŠTÁB VČERA UKRADOL POSLEDNÚ NÁDEJ PREŽITIA TISÍCOM ZAMESTNANCOV CESTOVIEK

28. august 2020
in Category: Informácie o krajinách, Travel Blog - Slovensko, Travel news
0 107821 197
KRÍZOVÝ ŠTÁB VČERA UKRADOL POSLEDNÚ NÁDEJ PREŽITIA TISÍCOM ZAMESTNANCOV CESTOVIEK

KRÍZOVÝ ŠTÁB VČERA UKRADOL POSLEDNÚ NÁDEJ PREŽITIA TISÍCOM ZAMESTNANCOV CESTOVIEK

Konzílium odborníkov na čele s ministrom Marekom Krajčím a hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom sa svojím včerajším rozhodnutím postaralo o nemalé zvýšenie nezamestnanosti v najbližších 10 mesiacoch.

Viac ako desaťtisíc ľudí zamestnaných v cestovných kanceláriách, cestovných agentúrach a spolupracujúcich extérnych dodavateľov sa dočkalo toho najhoršieho. Ďalšej neistoty, v ktorej prevádzkovú réžiu chodu firiem už financovať nezvládnu.

Zabrzdený biznis v sektore cestovného ruchu trvá už pol roka. Určite ste si ale všimli, aké vážne dôsledky prináša množstvo nelogických rozhodnutí našej „novej“ vlády. Práve tie poukázali na skutočné dôvody ich konaní a na politické motívy farebného označovania krajín.

Ako sa dá pomôcť domácemu cestovnému ruchu tak, aby to vládu SR nič nestálo a aby aj financie z EÚ na „pomoc v boji s koronakrízou“ zostali v ich špajzi?

Nepustiť ľudí v lete k moru a do destinácií, ktoré majú najradšej. Zastrašovať pandémiou a mediálne ich presvedčiť, že najbezpečnejšie je tlačiť sa s Nemcami, Poliakmi a Čechmi v preplnených tatranských električkách alebo aquaparkoch. Všade, kde je viac ľudí pokope, vdychovať oxid uhličitý z rúška. Do poslednej chvíle držať cestovky „za gule“ v nevedomosti, či vôbec môžu predávať najbližšie termíny akýchkoľvek dovoleniek alebo zájazdov.

V strede júna krízový štáb označil Chorvátsko ako zelenú krajinu vrátane možného tranzitu cez Maďarsko alebo Slovinsko.

Keby ste do 20. 6. 2020 predsedali Rade EÚ tak, ako v tej chvíli predsedalo Chorvátsko, tiež by ste si to tak zariadili. Aj napriek skutočnosti, že Istria má v letných mesiacoch zvýšený výskyt turistov z (v tom čase toxického) Talianska. Regiojet predal za dva týždne 20 000 lístkov na vlak z Prahy do Rijeky (v ktorom vraždiaci vírus nečíhal). Dnes sa kvôli včerajšiemu rozhodnutiu ruší približne 13 000 pobytov Slovákov v Chorvátsku, kým si náš premiér vychutnáva dovolenku.

Až po druhom júlovom týždni krízový štáb označil zelenou Cyprus, Grécko a jeho ostrovy.

Ich predaj v cestovných kanceláriách bol pre neistotu z letnej sezóny brzdený do poslednej chvíle. Otvorenie gréckej pevniny považujem rovnako za lobby Európskej únie. Prečo? Každý cestovateľ alebo kto celé Grécko prejazdil autom, vie, že práve to je hlavnou destináciou Srbov a Macedóncov. Teda tých krajín, ktoré naše konzílium krízových odborníkov označilo tou najčervenšou farbou.

Najnovšia verzia semaforu bezpečných krajín je na zamyslenie.

Že krízový štáb prefarbil Chorvátsko, trošku chápem, skomplikoval však pobyt aj návrat z dovolenky tisícom ľudí. Naopak, zelenou zabudol označiť krajiny, ktoré majú oveľa nižšie počty takzvaných pozitívnych prípadov na počet obyvateľstva ako my. Sú teda bezpečnejšie ako Slovensko, Česká republika alebo Maďarsko, žiaľ, ale nie sú členmi EÚ. A čo prešľapy v komunikácii ohľadom bezpečnosti obnovenia letov nízkonákladových leteckých spoločností z bratislavekého letiska? Konzílium odborníkov sa znovu vyfarbilo, potvrdilo svoje politické záujmy a neodborný prístup.

Po včerajšku skončili aj posledné nádeje na plánovanie jesenných poznávacích zájazdov, lyžovačiek a exotických dovoleniek. Čaká nás historicky prvá „sezóna bez tlače katalógov“ a medzinárodných veľtrhov cestovného ruchu. Želáme vláde, aby v ošiali blížiaceho sa prerozdeľovania miliárd z Bruselu nezabúdala na všetkých, ktorí to tu budujú a každoročne kŕmia štátnu pokladňu.

Čo bude o mesiac alebo rok? Na dnes ohlásený štrajk v Berlíne, kde Nemci vyzvali na spoluprácu celú Európu, bol zrušený z dôvodu šírenia pandémie, čo nás neprekvapuje. Po demonštráciách v Belehrade, Varšave alebo v Mníchove už ale naozaj išlo a pôjde do tuhého. Dajme si ale aspoň jednu pozitívnu informáciu na záver tohto článku. V Deep State je iba 8 ľudí zo Slovenska a nás je viac

                                                                                                                   Juraj Trstenský