LA VALLETTA

26. septembra 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 217335 22

LA VALLETTA

La Vallettu, hlavné mesto, chránia dve kotviská zaradené medzi chránené pamiatky UNESCO. Všetky časti mesta vznikli v 16. storočí podľa prísnych urbanistických kritérií. Aby bola umožnená cirkulácia čerstvého vzduchu, vystavali sa tu úplne rovné ulice, ktoré smerujú k moru. Pre mesto, ktoré je v lete prehriate, je to veľká výhoda. Aby výstavba netrvala večne, sú budovy postavené vo veľmi jednoduchých radoch. Aj cez rôzne vplyvy sa mesto s touto podobou zžilo. Pevnosť San Telmo pripomína svoje obranné poslanie. Mesto La Valletta bolo totiž vystavané tak, aby sa ubránilo nájazdom Turkov, rok po tom, čo boli hradby dostavané, bolo zničené loďstvo Osmanskej ríše, a tak sa nájazdy už nekonali. Rytieri – lekári založili takzvanú rytiersku nemocnicu – budova bola otvorená pre chorých mužov bez ohľadu na ich sociálne postavenie alebo ich národnosť.

So svojou spoločenskou sálou bola nemocnica jednou z najlepšie vybavených v celej Európe. Mohlo tu naraz byť až 600 pacientov, každý mal svoje lôžko a jedol zo strieborných nádob. Ošetrovali ich rytieri rádu verní svojmu ideálu chrániť vieru a tých najchudobnejších. Niektorí z rytierov sa stali slávni, ako napríklad búrlivácky maliar Caravaggio. Znakom rytierov je slávny maltézsky kríž s ôsmimi hrotmi – čo symbolizuje odkaz na 8 jazykov, ktorými rytieri hovorili. Aj pre svoj rôznorodý pôvod boli rytieri vždy jednotní vďaka svojej vernosti katolíckemu vyznaniu. Nakreslená akoby podľa pravítka bola La Valletta postavená vďaka štedrosti katolíkov z celej Európy. Bez ich darov by sa hradby nikdy nemohli postaviť. Rytierska práca bola rozhodujúca. Viac ako strelné zbrane preferovali rytieri zbrane sečné a bodné, hodné naozajstného boja.

V meste veje národná vlajka na Ulici republiky. Architektonický štýl La Valletty je často náboženského charakteru aj napriek tomu, že jediné, čo obyvateľstvo uctieva, sú hry. Na Ulici republiky dom zvaný Casa Rocca Piccola stále obýva rodina markíza. Aristokratom sa tu ale žije dobre, aj keď štát už neuznáva šľachtické tituly. Významnou katedrálou je tu Katedrála sv. Jána, od podlahy až po strop sú jej interiéry plné úžasných ornamentov dokazujúcich neobyčajné bohatstvo hodné rádu na vrchole svojej moci. Vysoko postavení rytieri sú pochovaní pod pestrofarebnou mramorovou doskou. Na predmestí La Valletty ďalej na severozápad sa týči v Saint Julian´s jediný mrakodrap na Malte. Keďže tunajší obyvatelia sú veľkí milovníci koní, na tomto mieste vás nenechá chladnými jedna vec – stávky.

I keď vybavenie je menej sofistikované ako vybavenie na veľkých konských dostihoch v Británii, sú závody skutočnou záľubou, a tak po dostihovej dráhe behajú kone už od roku 1901. Na juhu La Valletty sa zasa nachádza najväčší rybársky prístav krajiny Marsaxlokk. Rybárstvo tu funguje tradičným spôsobom – na palubu farebných člnov sa kreslia oči, aby odvrátili zlý osud. Výsledok je potom vidieť na miestnom trhu, ktorý sa koná pozdĺž prístavu. Na severozápadnom pobreží zasa ťažko odolávajú vápencové skaly vplyvom mora, ktoré ich stále viac nahlodáva.