Madrid je hlavným mestom Španielska už od roku 1561 a je zároveň najvyššie položeným hlavným mestom v Európe (667 m n. m.). Za oficiálny stred Madridu sa považuje Námestie Puberta del Sol, kde nájdeme sochu medveďa – symbol tohto mesta. Na tomto námestí je i nultý kilometer, z ktorého vychádzajú hlavné cestné ťahy do celej krajiny. Iným symbolom mesta je Námestie Plaza Mayor, ktoré je plné rôznych historických pamiatok. V minulosti bolo známe ako miesto konania sa býčích zápasov a upaľovania pohanov. Toto kráľovské mesto sa ustavične rozrastá a modernizuje. Madrid je totiž mesto plné zelene, o čom svedčia parky ako Parque del Buen Retiro a Casa de Campo.
Milovníci rôznych barov, klubov, diskoték si prídu na svoje práve v tomto meste, kde nočný život priam prekypuje bujarosťou a výstrednosťou. Najobľúbenejšie miesta sú tu preto Námestie Plaza de Santa Ana a trieda Calle de las Hubertas. Podobne ako nočný, tak aj kultúrny život v Madride je naozaj bohatý na festivaly či koncerty v každom ročnom období. Pre turistov sú veľkým lákadlom najmä flamencoví tančeníci a speváci. Španieli zasa nedajú dopustiť na svoju operu či boje toreádorov s býkmi. Najznámejšie zápasy sa odohrávajú v aréne Las Ventas od polovice mája do konca októbra. Pre tých nakupovaniachtivých je tu oblasť Salamanca, ktorá ponúka najznámejšie módne značky, štvrť Chueca zase obkolesujú podivné obchodíky s alternatívnou módu, no je i centrom homosexuálnej madridskej kultúry.
Určite sa oplatí obzrieť si tiež trhovisko El Rasto v štvrti La Latina. Žiadny návštevník Španielska istotne neodolá vychýreným miestnym špecialitám. Neoddeliteľnú súčasť takmer všetkých jedál predstavuje cesnak a olivový olej. Typické jedlá sú tapas, gazpacho – studená zeleninová polievka, paella, šunka – jamón serrano, červená klobása – chorizo. Ako nápoje sú preferované sangria, sherry a brandy Soberano, vynikajúcim vínam sa najlepšie darí v oblasti La Rioja. I Madrid ponúka zákutia svojich najstarších mestských štvrtí, jednou z nich je maurská štvrť. Ich jadro sa tiahne po Pase odel Prado na východe k Palacio Real, ktorý dal vystavať Filip V., na západe. Krásne Museo del Prado ukrýva tisícky obrazov známych európskych maliarov – Rubens, Goya, Valasquez. Kráľovský palác (Palacio Real) sa pýši svojou veľkosťou. Je totiž až 10-krát väčší ako Buckinghamský palác.
Kráľ Juan Carlos I. ho využíva iba na reprezentačné účely. Madrid tiež predostiera širokú ponuku múzeí i galérií. Zaujímavá je galéria v Kláštore vtelenia (Convento de la Encanación), kde sa môžeme stretnúť s dielami maliarov madridskej školy zo 17. storočia. Kláštor bosých karmelitánok (Convento de Descalzas Reales) zo 16. storočia predstavuje múzeum obrazov aj tapisérií. Nájdeme tu i Múzeum Kráľovskej akadémie, múzeum kráľovských kočiarov, numizmatiky, hudby, španielskeho folklóru či múzeum býčích zápasov. V hlavnom meste Španielska s istotou ešte nájdeme Centro de Arte Reina Sofia – zrekonštruované pozostatky nemocnice z 18. storočia, ktorá sa stala domovom toho najlepšieho modernistického umenia. Ďalej sa neoplatí obísť pamiatky ako Basílica de San Francisco El Grande, Iglesia de San Andrés, Museo de Cerralbo alebo Templo de Debod.
Navyše, k španielskemu kráľovstvu patria aj Baleárske ostorvy v Stredomorí a Kanárske ostrovy pri severnom pobreží Afriky, ktoré sa už dávno zaradili k vyhľadávaným dovolenkovým destináciám. Inými významnými strediskami tejto krajiny sú Costa Brava s letoviskami Lloret de Mar, Tossa del Mar, Blanes, Costa Maresme s letoviskami Callela, Pineda de Mar, Malgrat de Mar, Costa Blanca a v posledných rokoch Costa del Sol s letoviskami Malaga, Torremolinos, Marbella, Benalmádena. A, samozrejme, San Sebastián – obľúbený luxusný rezort bohatých Španielov. Madrid má výhodnú dopravnú polohu, čo umožňuje návštevníkom podniknúť výlety do miest v okolí, ako sú Toledo, Segovia, Alcalá de Henares a tak isto k palácom v Aranjuezu a El Escorialu. Toledo je často označované ako španielsky Rím vďaka veľkému počtu kostolov, múzeí, synagóg a mešít. Miestnymi atrakciami sú synagóga Iglesia de Santo Tom a múzeum Santa Cruz. Mesto je okrem toho dedičstvom 3 kultúr – kresťanskej, arabskej a židovskej. Segovia zasa vystavuje na obdiv svoje charakteristické pamiatky, ktorými sú románsky akvadukt a Alcazár – zámok, ktorý kedysi slúžil ako kráľovské sídlo.
Druhým najväčším mestom po Madride je Barcelona, hlavné mesto Katalánska, kde sa treba poprechádzať po promenáde Las Ramblas a gotickej štvrti, zblízka si pozrieť Chrám svätej rodiny – Sagrada Familia. Vo Valencii, treťom najväčšom meste Španielska, nájdeme domov paelly, svätého grálu i jarného festivalu Las Fallas, ktorý si vyslúžil prívlastok najdivokejšej party v krajine. K tamojším atrakciám patria barokový palác Palacio del Marqués de Dos Aguas, Museo de Bellas Artes s dielami El Greca, Goyu a Velázqueza. Bilbao je hlavným mestom Baskicka, ktorého dominantou je Museo Guggeheim – dielo architekta Franka Gehryho vynikajúce svojou fasádou, uchvátia i uličky starého mesta (casco viejo) a Museo de Bellas Artes. No a Sevilla, historické hlavné mesto Andalúzie, pýšiace sa unikátnou 5-loďovou gotickou katedrálou, uchváti i najstarším arabským minaretom Giralda a môže pokojne konkurovať Granade, ktorá ukrýva svoju červenú Alhambru – sídlo maurských kráľov.