MAGNETKY – CESTOVATEĽSKÝ TOP SUVENÍR DRUHÉHO TISÍCROČIA

29. december 2017
in Category: Travel Blog - Slovensko, Travel Blog - Zahraničie
0 98514 154
MAGNETKY – CESTOVATEĽSKÝ TOP SUVENÍR DRUHÉHO TISÍCROČIA

MAGNETKY – CESTOVATEĽSKÝ TOP SUVENÍR DRUHÉHO TISÍCROČIA

Čiernobiele a po časoch farebné pohľadnice, ktoré sme ešte koncom 19. storočia posielali z našich ciest poštou svojim rodinám, vystriedali magnetky (fridge magnets). Tieto malé suveníry najrôznejších tvarov a farieb vyrobené pravdepodobne zo všetkých druhov materiálov poväčšine vystihujú charakter a tradície krajiny alebo miesta, z ktorého pochádzajú. Ich popularita predbehla sošky, prívesky, kľúčenky, zapaľovače a dokonca aj šálky, ktoré v obľúbenosti zaslúžene obsadili druhé miesto.

Svet magnetiek je však pestrý a od jednoduchých fotkových po tie najdrahšie v podobe šperkov majú svoju vlastnú históriu. Unikáty dosahujúce cenu niekoľkých desiatok tisíc eur pochádzajú prevažne zo zaniknutých krajín a patria skôr do kategórie starožitností. Naopak, najlacnejšie kúsky s fotografiou destinácie nalepenou na plochej magnetickej fólii vo svete dostanete už od päťdesiatich centov za kus.

Málokto však vie, že predaj už jedinej ručne vyrobenej magnetky  dokáže v krajinách rovníkovej Afriky  na týždeň uživiť celú rodinu. Ide o (hand made) ručne vyrezávané figúrky zvierat alebo postavičky domorodcov z ebenového dreva a hliny. Farebne maľované africké magnetky na preglejke vyrábajú hlavne deti a ich cena závisí od miesta, kde nakupujete. V osadách alebo na miestnom trhu kúpite magnetky za cenu 6 – 10 EUR. Cena tých istých kúskov na medzinárodných letiskách a ostrovoch v Indickom oceáne sa môže vyšplhať až na 22 EUR za kus.

Magnetky z celého sveta prinášame priateľom alebo sebe pre každodennú spomienku. Nezdobia iba naše chladničky, ale tvoria obrazy zážitkov a splnených cestovateľských snov,  ktoré naozaj stáli za to.