MAHDIA

26. september 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 15743 19

MAHDIA

Mahdia, mesto so slávnou minulosťou vystavané na malom polostrove, bolo prvým hlavným mestom kalifov fatimovcov v 10. storočí. Celé jeho kúzlo spočíva v zafírovom mori, nádherných plážach, medine a ruchu tradičného mestečka, ktoré je mestom rybárov a tkáčov hodvábu. I toto mesto sa môže hrdiť zvláštnym kúzlom prímorských miest – jeho rybársky prístav je jedným z najväčších v Tunisku a špecializuje sa predovšetkým na sardinky lovené za svitu lucerien, poskytujúc tak za letných večerov pri odplávaní člnov fascinujúci pohľad na more a storočný prístav Mahdie osvetlený tisícimi sviecami. Ihneď ako sa objavia prvé známky letných mesiacov, sa zdá, že je v prístave najživšie, ozýva sa vyvolávanie predavačov rýb a vracajú sa člny naložené stovkami či tisíckami debien so sardinkami, ančovičkami alebo makrelami vylovenými z mora.

Čo sa týka tradícií, na týždenných trhoch sa Skiffa El Kahla premieňa na miesto s krásnymi tradičnými oblekmi, ktoré tu na predaj vystavujú vyšívačky a tkáčky. Rozkladajú hodváb a pozlátené ozdôbky, zatiaľ čo sa tu odohráva skutočné obchodovanie so zlatom a klenotmi. Je tu príležitosť na obdivovanie tradičného ženského odevu Mahdie, ktorý je najbohatším v Tunisku, kde lesk hodvábu živých farieb súperí s nádherou zlatých výšiviek. Práve v Mahdii sa i zdobenie interiéru príbytkov stáva predmetom skutočného kultu, dom je teda skutočným umeleckým dielom. V tých najbohatších obydliach, zvlášť v Ulici Hamza, kde sa nachádza 12 krásnych domov postavených v minulom storočí, sú hlavné miestnosti pokryté do dvoch tretín výšky vyšívanou látkou a vrchná časť je zdobená maľbami. K Mahdii neodmysliteľne patrí aj kúzelný cintorín, ktorý sa tiahne z jedného brehu mysu na druhý. So siluetami hradieb v jeho okolí či s vrakom loďky na popolavej skale susedného malého úzkeho zálivu poskytuje tento morský cintorín upokojenie a duchovné uvoľnenie. Milovníkov potápania zasa nadchnú morské dná Mahdie, ktoré sú bohaté a rôznorodé a niekedy vo veľkých hĺbkach. Niekoľko centier potápania umožní preniknúť do tohto športu, zdokonaliť sa v ňom a objaviť tie najzaujímavejšie miesta.

Nedávno boli v Mahdii postavené i nové hotely a mesto sa tak stalo ešte lákavejším prázdninovým strediskom. Tiež nedávno sa Mahdia stala centrom thalassoterapie so svojimi dvoma strediskami, ktoré sú súčasťou štvor- a päťhviezdičkových hotelov. Len 40 km od Mahdie nájdu golfoví fanúšikovia dve 18-jamkové ihriská Monastiru, Palm Links a Flamingo Golf Course. Tuniské mesto Mahdia je východiskovým miestom pre veľké množstvo výletov. Počas niekoľkých hodín sa návštevníci dostanú k hlavným zaujímavým miestam severu Tuniska a môžu si tiež zvoliť dvojdňové okruhy, aby tak objavili kraj juhu, a to buď po pobreží, alebo vnútrozemím. Známym je mestečko El Jem so slávnym koloseom, ktoré bolo postavené cisárom Gordienom okolo roku 230 po Kristovi. Je to veľmi pôsobivá pamiatka s múzeom bohatým na rímske mozaiky. Hlavné mesto Tunis si určite zaslúži návštevu pre svoju medinu, pamiatky, paláce, arabské trhy či múzeum Bardo povestné svojou výnimočnou zbierkou rímskej mozaiky.

Kairouan, to je sväté mesto, kde turisti môžu obdivovať jedno z najprestížnejších miest islamu, Veľkú mešitu, medinu, a nádherné pamiatky ako mohamedánska škola s mešitou Sidi Sahib. Okrem toho je mesto hlavným centrom remeselnej výroby kobercov v Tunisku. Známym je i Safákis a ostrovy Kerkennah. Práve Safákis sa pýši veľkou medinou obdivuhodnou pre svoje pamiatky a tradičnú atmosféru. Z prístavu sa dá vyjsť si na ostrovy Kerkennah, ich osamotené pláže a pôvodné tradície majú zvláštne kúzlo. Ďalšou možnosťou na výlet je veľká oáza Gabes et Matmata, ktorá rozhodne stojí za návštevu pre svoj palmový háj a farebné trhy – súky. V okolí môžeme navštíviť aj iné oázy a udivujúce berberské dedinky s troglodytskými príbytkami (Matmata, Tamezret). Gafsa a predovšetkým Tozeur a Nefta sú kúzelné historické mestá, ktoré zbohatli vďaka svojmu rozsiahlemu palmovému háju uprostred púšte. V okolí si treba prehliadnuť Chott el Jerid, bývalé vysušené jazero pokryté horskými oázami (Tamerza, Chebika, Mides).