Po 30 kilometroch od Mostaru sme zaparkovali v známom pútnickom mestečku Medžugorie. Vystihli sme takmer tri hodiny bez návalu turistov, čo je nezvyk takto za krásneho slnečného dňa. Za mostíkom pri hlavnej autobusovej zastávke sa dá bezplatne zaparkovať a ku kostolu je to približne 300 metrov.
Medžugorie dnes obýva okolo 4 000 obyvateľov. Hlavná ulica Pepe Ivana Pavla II. je lemovaná obchodíkmi so suvenírmi prevažne s motívom Panny Márie. V jednej z reštaurácii si dávame obed, za cenu v priemere 5 EUR na osobu. V Bosne a Hercegovine celkovo nie je draho. Cena benzínu a nafty je približne o 20 % nižšia ako na Slovensku. Kto iba prechádza do naopak najdrahšej balkánskej krajiny Chorvátska, odporúčame mu natankovať „plnú“.
Prvá zmienka o pôvodnej dedinke s doslovným prekladom názvu Medzihorie pochádza z roku 1599. Ľudia sa tu až do 80. rokov minulého storočia venovali pestovaniu tabaku, hrozna, ovocia a výrobe vína. Dnes je to najmä stredisko pútnického života, ktoré si vyslúžilo prezývku spovedelnica sveta – podľa svojich 25 vymurovaných spovedelníc. Kostol, ktorý tu dnes stojí, sa začal budovať v roku 1934. Je zasvätený apoštolovi Jakubovi – patrónovi pútnikov. Celú farnosť spravuje rehoľa františkánov.
Jedným z prvých miest, na ktoré pútnici zavítajú, je Podbrdo – kopec, na ktorom sa zjavila Panna Mária. Je lemovaný bronzovými tabuľami s výjavmi z ružencových tajomstiev. V súčasnosti je celá cesta vďaka osvetleniu prístupná i v noci.
Ďalším kopcom je Križevac nachádzajúci sa nad farnosťou Medžugorje. Na jeho vrchu postavili obyvatelia farnosti betónový kríž ako pamiatku 1900. výročia smrti Pána Ježiša. Od začiatku zjavení sa veriaci začali modliť cestou na Križevac krížovú cestu. Na začiatku boli jednotlivé stanice označené jednoduchými drevenými krížmi. V roku 1988 boli na ich miesto umiestnené bronzové reliéfy.