MONT SAINT MICHEL

2. júla 2016
in Category: Informácie o krajinách
0 1978635 72

MONT SAINT MICHEL

Na hraniciach s Bretónskom opradeným keltskými povesťami stojí na polovicu v mori a na polovicu na pevnine rozprávkový Saint Michel. Pred viac ako 1000 rokmi tu na skale žil istý svätý Obér, ktorému sa vo sne zjavil archanjel Michal, veliteľ všetkých nebeských spojeneckých síl a vravel mu, aby v týchto miestach postavil svätostánok a Obér poslúchol. Archanjel Michael zobrazovaný vo všetkých dobách ako bojovník s drakom alebo satanom, sa v dnešnej dobe stal tým najžiadanejším suvenírom. Toto miesto sa stalo po Versailles najnavštevovanejšou pamiatkou Francúzska.

Súčasťou opátstva je aj malé mesto, kde však dnes žije malá hŕstka stálych obyvateľov. S výstavbou kláštora sa začalo v 10. storočí a postupne pribúdali ďalšie poschodia. Vybudovanie hradieb za storočnej vojny s Angličanmi zmenilo skalu na pevnosť. Jej poloha je ďalšia vec, ktorá priťahuje návštevníkov. V týchto miestach sa voda pri 14 metrov vysokom odlive vzďaľuje až 15 kilometrov do diaľky.

Dvakrát do roka sa stáva Saint Michel dokonca skutočným ostrovom. Na románske stavby, ktoré vznikali od začiatku 11. storočia na miestach pôvodného kostola, nadviazali v ranom 13. storočí gotické dostavby, ktoré svojou výškou takmer zdvojnásobili celú ostrovnú skalu. Harmonická previazanosť oboch slohov je tu priamo učebnicová. V dobe rozmachu kláštora bola už gotika vo veľmi pokročilej fáze, a tak sa spoločenská a rytierska sála stali pýchou opátstva. Kláštor sa preslávil i ako centrum stredovekej vzdelanosti. Okolo átria, rajského dvora, vznikla priam vrcholná ukážka anglonormanskej gotiky.

Najväčší vplyv dosiahol benediktínsky kláštor v 12. – 13. storočí. Pútnici si sem zďaleka prichádzali uctiť kult sv. Michala. Na tradície benediktínskych mníchov dnes nadväzuje malá mníšska komunita, stále sa tu konajú cirkevné obrady. Podľa Biblie archanjel Michal bude tým, kto zvestuje posledný súd, keď sa otvorí nebo aj zem a dejiny ľudstva skončia.