NA STREDOZEMNÉ MORE VČERA VYPLÁVALA PRVÁ VÝLETNÁ LOĎ

18. august 2020
in Category: Travel Blog - Zahraničie
0 108070 276
NA STREDOZEMNÉ MORE VČERA VYPLÁVALA PRVÁ VÝLETNÁ LOĎ

NA STREDOZEMNÉ MORE VČERA VYPLÁVALA PRVÁ VÝLETNÁ LOĎ

Loď MSC Grandios spoločnosti MSC Cruises včera večer po dlhej prestávke odplávala z Janova a je veľkou skúškou pre odvetvie výletných plavieb, pre kľúčový trh v Stredomorí a inde. Na sedemdňovej plavbe má loď postupne kotviť v Civitavecchii pri Ríme, Neapole, Palerme a Vallette na Malte.

Výletný priemysel zasiahla hospodárska kríza spôsobená zdravotnou krízou, no najmä otázkou, ako riešiť infekciu koronavírusmi na lodiach na začiatku pandémie. Konkurent spoločnosti MSC Cruises, dcérska spoločnosť spoločnosti Carnival Costa Cruises, sa rozhodol odložiť čiastočné obnovenie svojich plavieb do septembra. Plavebný sektor v Európe predstavuje podľa Medzinárodnej asociácie výletných spoločností (CLIA) obrat 14,5 miliárd eur ročne a takmer 53 000 pracovných miest.

Združenie odhaduje, že v dôsledku prerušenia plavby by toto odvetvie mohlo prísť o príjmy až 25,5 miliárd eur. „Táto cesta je hmatateľným znakom návratnosti jedného zo základných hospodárskych sektorov nášho mesta,“ uviedol primátor Janova Marko Buki. Viac ako dva milióny turistov sa minulý rok vydalo na plavbu z hlavného mesta Ligúria.

Svetové zdravotnícke orgány kritizovali pomalú reakciu výletných spoločností na šírenie koronavírusu predtým, ako boli plavby v marci úplne zastavené. Na lodiach naďalej fungovali bufety a športové haly a chýbalo vybavenie na individuálnu ochranu.

Spoločnosť MSC Cruises tvrdí, že má nový bezpečnostný protokol, ktorý ide nad rámec národných sektorových štandardov. Pred nástupom na palubu budú cestujúci a členovia posádky testovaní na covid-19 prostredníctvom vzorky krvi a ich teplota sa bude denne merať. Bufet bude zatvorený a cestujúci budú obsluhovaní pri svojich stoloch.