PRIMORSKO

9. september 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 7056 40

PRIMORSKO

Primorsko s 2500 obyvateľmi, ktoré leží 6 km severne od Kitenu, 50 km južne od Burgasu a až 442 km juhovýchodne od Sofie, sa z pôvodnej rybárskej dedinky vypracovalo na rýchlo sa rozvíjajúce bulharské turistické rekreačné stredisko. Vzniklo po oslobodení Bulharska spod tureckej nadvlády na konci 19. storočia. V súčasnosti sa zaraďuje medzi najrušnejšie, ale zároveň najnavštevovanejšie oblasti južného Bulharska na európskej úrovni. Jeho hlavnou pýchou je čisté more a pláže s jemným pieskom ohraničené dubovými lesmi, v roku 1998 získalo Primorsko prestížne ocenenie Modrá vlajka za čistotu prostredia. Celkovo ho charakterizuje príjemné prostredie, prímorská klíma, štýlové reštaurácie, súkromné vinárne či kaviarničky i rozumné ceny.

Dovolenkári sa môžu ubytovať v hoteloch všetkých kategórií alebo v penziónoch a okúpať sa na jednej z dvoch pláží, ktoré k Primorsku priliehajú zo severu a z juhu a spolu majú viac ako 10 km. Severná pláž sa od tej južnej líši tým, že býva menej zaľudnená, budujú sa tam stále nové hotely, má príjemne teplé more s miernymi vlnami, na jej konci natrafíme na nudistickú časť pláže. Južná pláž smerujúca do zálivu sa javí ako vhodnejšia pre rodiny s deťmi a neplavcov, pretože sa pozvoľne zvažuje do mora. Má plytké priehľadné more, tiahne sa až k letovisku Kiten. Nájdeme tu tobogany, nafukovacie hrady, je tu možnosť letov na padáku, kitesurfingu, windsurfingu, jazdy na vodnom banáne, k dispozícii sú ďalej vodné bicykle, volejbalové ihrisko, skútre a mnoho iných atrakcií. Na oboch plážach nájdeme bary i malé reštaurácie.

Ďalším plusom Primorska je nový aquapark, jediný v južnom Bulharsku, ku ktorému prilieha aj veľká športová hala s tenisovými kurtmi. V Primorsku je tiež možnosť prenajať si osobný automobil. Nie je ničím zvláštynm, že práve toto letovisko je preferované medzi mladými ľuďmi hlavne pre moderné bary, diskotéky a bohatú zábavu dlho do noci.  Tí, ktorí nechcú celú dovolenku preležať na pláži, si môžu užiť zaujímavé výlety do okolia Primorska. Jedným z nich môže byť výlet do mestečka Sozopol s pamiatkami z helénskeho obdobia, drevom obloženými domami, umeleckou galériou a pekným prístavom. Pri návšteve prírodnej rezervácie Ropotamo, jednej z najväčších prírodných rezervácií v Bulharsku, môžu návštevníci vidieť veľa zaujímavostí ako vzácne druhy rastlín a zvierat, vodné korytnačky, vodné ľalie, rezerváciu kaktusov. V chránenej prírodnej rezervácii Perla, ktorá leží na severnej pláži, zasa objavíme pekné piesočné duny.