PRVÉ JANUÁROVÉ DNI TLAKOM MIGRANTOV NA MAĎARSKÚ HRANICU PRIPOMÍNAJÚ NAJHORŠIE DNI ROKU 2015

19. január 2020
in Category: Informácie o krajinách, Travel Blog - Zahraničie
0 88946 226
PRVÉ JANUÁROVÉ DNI TLAKOM MIGRANTOV NA MAĎARSKÚ HRANICU PRIPOMÍNAJÚ NAJHORŠIE DNI ROKU 2015

PRVÉ JANUÁROVÉ DNI TLAKOM MIGRANTOV NA MAĎARSKÚ HRANICU PRIPOMÍNAJÚ NAJHORŠIE DNI ROKU 2015

Maďarsko aktivovalo dohodu o obrane hraníc uzatvorenú medzi štátmi V4, pretože migračná vlna silnie.

Maďarský premiér Viktor Orbán v týchto dňoch oznámil, že Maďarsko sa rozhodlo aktivovať dohodu o obrane hraníc uzatvorenú medzi štátmi V4, pretože migračná vlna a tlaky na južné hranice Maďarska začínajú podľa jeho slov pripomínať rok 2015! A po aktivácii tejto dohody sú Slovensko, Česko a Poľsko zaviazané v prípade potreby poskytnúť Maďarsku okamžitú pomoc.

Orbán pristúpil k aktivácii dohody s V4 po tom, čo pokusy o prekročenie maďarskej hranice narástli v posledných mesiacoch takmer desaťnásobne! Ako sa píše vo vyhlásení maďarskej vlády: „V decembri 2018 pohraničná polícia zmarila 390 pokusov, zatiaľ čo v roku 2019 došlo k takmer desaťnásobnému nárastu na 3 299. Dáta z nového roku tiež neupokojujú, len 1. januára maďarská polícia zadržala 212 nelegálnych migrantov. A za prvých 6 dní šlo dohromady o 900 pokusov o nelegálne prekročenie hraníc. Začína to vyzerať ako najhoršie dni v roku 2015.”

K tejto situácii sa vyjadril aj samotný maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý na tlačovej konferencii okrem iného uviedol: „Pokiaľ ide o správy o migrácii, v prvom rade sme boli informovaní o ročných údajoch tureckého úradu pre migráciu. Takže sme sa pozreli na to, čo sa deje v Turecku. Ročné zhrnutie tureckého migračného úradu uvádza, že v roku 2019 vstúpilo do Turecka nelegálne 450 000 ľudí. To je 450 000 za jeden rok. Čo je nárast o 70 % oproti predchádzajúcemu roku. V dôsledku toho došlo tiež k dramatickému nárastu počtu migrantov smerujúcích do Grécka o 180 %. Logickým dôsledkom toho bolo zvýšenie počtu migrantov na balkánskej trase.”

„A naša polícia ich musí vyhadzovať tak, ako ich nájde: otvoriť brány tranzitnej zóny a umožniť im návrat do Srbska. Aby sme však mohli túto prácu vykonávať, musíme zvýšiť počet vojakov a policajtov, ktorí slúžia na srbsko-maďarskej hranici a včera sme sa rozhodli vyslať na hranicu ďalšie jednotky a nasadiť ďalších policajtov do oblasti. Aktivovali sme dohodu o obrane hraníc uzatvorenú medzi štátmi V4. Česká republika, Poľsko a Slovensko nám tak budú môcť v prípade potreby poskytnúť okamžitú pomoc. A rozhodli sme sa poskytnúť okamžitú pomoc Macedónsku a zariadili, aby do tejto krajiny bol vyslaný policajný kontingent.”

Migračná “kríza” teda neskončila a počty migrantov v Európe neustále narastajú. A preto je potrebné byť na nárast migrantov a potenciálnu druhú veľkú migračnú vlnu vopred dôkladne pripravený. A to nielen v Maďarsku, ktoré sa stalo hrádzou proti migrantom a v podstate v roku 2015 zachránilo aj našu krajinu pred zaplavením migrantmi, ale aj na Slovensku. Aj slovenské úrady by sa týmito informáciami a štatistickými údajmi Maďarska či Turecka mali začať vážne zaoberať, pretože v tejto veci sa nedá spoliehať len na našich južných susedov! A preto je a aj naďalej bude ochrana Slovenska pred nelegálnou migráciou v akejkoľvek forme jednou z mojich hlavných priorít! Váš hlas v tomto smere (a, samozrejme, ani v žiadnom inom smere) u mňa nikdy neprepadne, to si môžete byť istí!

Martin Bago