RÍM

25. septembra 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 638535 12

RÍM

Rím je skvelým miestom na strávenie príjemného pobytu či prázdnin. Na každom kroku dýchajúca história osloví snáď každého človeka. Môžeme sa poprechádzať na známom Benátskom námestí – Piazza Venezia, ktoré je zároveň geografickým stredom celého Ríma. Dostalo pomenovanie podľa prvého renesnčného paláca vystavaného v Ríme – Palazzo Venezia. V súčasnosti je z neho múzeum gobelínov, sôch, zbraní a obrazov. Na Piazza di Trevi neďaleko Piazza Colonna natrafíme na najznámejšiu fontánu Di Trevi, najznámejšiu v Ríme, ktorá dotvára atmosféru paláca Poli. K Anjelskému hradu (Castel Sant Angelo) vedie najkrajší most v Ríme, a to Ponte Sant Angelo. Počas vlády cisára Hadriána, na príkaz ktorého bol aj postavený, bol mauzóleom. Neskôr sa premenilo na väzenie, avšak dnes je v ňom krásne múzeum mapujúce jeho históriu. Forum Romanum alebo tiež Forum Magnum bolo jednak obchodným, politickým, ale i náboženským centrom Ríma v staroveku.

Teraz naň poukazuje už len komplex ruín chrámu a uličiek, čo sa i tak oplatí vidieť. Rím sa označuje ako večné mesto či centrum kultúrneho dedičstva a ukrýva tiež jednu zvláštnosť – nachádza sa v ňom najmenší štát sveta Vatikán, ktorý sa rozkladá iba na 0,44 km2. Stavba Pantheonu pochádza z roku 27 p. n. l., z čias Marcusa Agrippu a je jedinou neporušene zachovanou stavbou z čias antiky na území Ríma. Do dnešných čias sú tu pochované pozostatky Viktora Emanuela II., Umberta I. alebo Raffaella. Ešte do roku 1960 dosahovala kupola tohto Pantheonu prvenstvo, keďže bola najväčšou na svete. Znázorňovala oblohu s otvorom pre slnko. Bazilika sv. Petra vo Vatikáne je centrom života kresťanov, ale aj najväčším kresťanským svätostánkom na svete. Jeho stavba trvala 120 rokov (1506 – 1626). Z balkóna tohto rímskokatolíckeho chrámu sa každoročne prihovára ľuďom na celom svete pápež. Vo Vatikáne sa nachádza známe múzeum – Musei Vaticani. Je to najväčšie múzeum na svete a celkovo zaberá 1400 miestností. Je komplexom rôznych druhov umení, ako napríklad gréckeho, rímskeho, stredovekého, egyptského, ale i etruského. Nie je tu núdza ani o moderné sakrálne umenie.

Zážitkom v Ríme je tiež nazrieť do Sixtínskej kaplnky, kde visí slávny Michelangelov obraz Posledný súd a kaplnka je tak isto spojená s procesom voľby nového pápeža. Obdivovaným je aj Nerov Zlatý dom (Domus Aurea), dal ho vybudovať v roku 64 a bol dlhý takmer jednu míľu. Zlatým sa nazýva preto, lebo niektoré jeho časti pokrývali drahé kamene, zlato a ozdoby. Keďže bol Nero vládca – tyran, v snahe, aby sa naňho zabudlo, bol tento dom zrovnaný so zemou. K jeho opätovnej sláve napomohol náhodný objav domu v 15. storočí. V súčasnosti je sprístupnených 30 izieb z pôvodných 150. Výstavba ďalšej pamätihodnosti – rímskeho kolosea začala v roku 72 n. l. počas vlády cisára Vespasiána. Každý deň sa predvádzali gladiátorské vystúpenia, ktoré mohlo naraz sledovať až 55 000 divákov. Bojovali tu prevažne gladiátori, ktorí trénovali v gladiátorských školách, ale svoj život si tu obhajovali tiež otroci a zločinci.

Diváci rozhodovali o tom, kto zostane nažive a kto nie – palec otočený k zemi znázorňoval smrť a mávanie vreckovkami milosť. V stredoveku potom koloseum slúžilo iba ako sklad materiálu na stavby. Marcellovo divadlo alebo tiež Teatro di Marcello je jediné rímske antické divadlo, ktoré sa zachovalo až do dnešných čias. Táto kruhová stavba bola nedávno zreštaurovaná, a tak môže byť naďalej zachovávaná pre ďalšie generácie. Divadlo dal v roku 17 p. n. l. postaviť cisár Augustus na slávu syna svojej sestry Octávie – Marcella. Piazza Navona je námestie ako stvorené na romantické prechádzky. Krásnym ho robia početné sochy a fontány ako fontána Lorenzo Berninis’ Fontana dei Quattro Fiumi. Pri návšteve Ríma sa oplatí nájsť si čas na prehliadku Palazzo Barberini – Galeria nazionale d’arte antica. Na znak oslavy pápežskej rodiny začal palác stavať pápež Urban VIII. Je v ňom umiestnené veľké množstvo diel prevažne zo 16. a 17. storočia, napríklad Fornarina od Raffaella.