RIO DE JANEIRO

27. august 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 29994 55

RIO DE JANEIRO

Prístavné mesto Rio de Janeiro, druhé najväčšie mesto v Brazílii, leží na južnom pobreží Atlantického oceánu. Žije tu okolo 10 miliónov obyvateľov v aglomerácii, avšak nie je ich možné presne spočítať najmä v chudobných štvrtiach – favelách, kde každý deň pribúdajú tisíce ľudí. Toto mesto je známe svojou nádhernou krajinou, horami, zálivmi a každoročne konaným karnevalom, ktorý trvá skoro dva týždne. Ľudí nadchne prezentáciou prestížnych škôl samby a tiež karnevalovým sprievodom prezentovaným pestrou zmesou ľudských rás. Ďalšou pýchou mesta je najväčšia socha Krista Spasiteľa (Christo Redentor) na svete umiestnená na kopci Corcovado.

K soche je možné dostať sa historickým vlakom, z vrcholu môžeme vidieť panorámu mesta a tiež výhľad na celý záliv a pláže. Rio de Janeiro má rozhodne čo ponúknuť širokému spektru turistov. Tí, ktorí hľadajú oddych, si môžu vybrať z pestrej ponuky nádherných pláží. Najznámejšími sú jednoznačne Copacabana, Ipanema, ďalej Leblon, Flamengo či Botafogo. Copacabana je preslávená 4 km dlhou piesčitou plážou a zároveň je aj predmestím Ria. Je to pláž, na ktorej sa neustále športuje, či už je to joging, cyklistika, futbal alebo volejbal. Ipanema je názov pre pláž i mestskú štvrť s barmi a butikmi. Pobrežie Ipanemy sa nachádza medzi plážami Aproador a Leblon. Natrafíme tu na art galériu, Hippie Fair – trh s remeselnými výrobkami, obchody s bižutériou Amsterdam Sauer a H Stern. Na Riu je okrem pláží pozoruhodné aj jeho centrum (centro).

Tu budeme prechádzať cez Námestie Praca 15 de Novembro, kde je vybudovaný Imperiálny palác (Paco Imperial) z 18. storočia, ktorý slúžil portugalským guvernátorom Brazílie. Na námestí honosne pôsobí tiež Kostol našej Panny (Igreja de Nossa Senhora da Candelária). Určite nejedného zaujme i Národné historické múzeum (Muesu Histórico Nacional) z roku 1762 uchovávajúce kolekciu umenia, novín, zbraní aj artefaktov. Zo 17. storočia pochádza Kláštor sv. Benedikta (Mosterio de Sao Bento), ktorý je zapísaný do zoznamu UNESCO. Moderná katedrála Ria (Catedral Metropolitana do Rio de Janeiro) má kapacitu až 20 000 osôb, podobne ako Mestské divadlo (Theatro Municipal).

Vhodným miestom na príjemnú prechádzku je najstarší brazílsky verejný park – Passeio Público z roku 1779. Keďže je v Brazílii národným športom futbal, krajina sa môže pochváliť impozantne pôsobiacim športovým komplexom Maracana (Complexo Esportivo do Maracana). Je tu najväčší štadión na svete (Estádio Maracana) postavený v roku 1950, kam môže naraz zavítať 200 000 fanúšikov. Ďalším lákadlom v Brazílii sú vodopády Iguacú. Sú dlhé skoro 3 km a na tejto ploche nájdeme 275 vodopádov a rôznych kaskád. Miesto skrášľujú jednak dúhy a jednak pralesy spolu s ich živočíchmi. Obľúbená je i exkurzia do Itaipú, kde sa nachádza jedna z najväčších vodných elektrární na svete.