SOUSSE

26. september 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 1749 12

SOUSSE

Sousse je so svojimi 400-tisíc obyvateľmi tretím najväčším mestom v Tunisku. Na prvých dvoch miestach sú už iba Sfax a Tunis. Toto letovisko bolo založené v 11. storočí pred n. l. a nachádza sa v okolí rušného prístavu Port el Kantaoui – na juhu Hammametského zálivu. Z histórie vieme, že Sousse kedysi nazývali aj Hadrumetum, Hunerikopolis, Justinianopolis, ba dokonca aj Susa. Podoba súčasného názvu Sousse podľa všetkého pochádza z francúzštiny. Napriek tomu, že mesto okupovali v minulosti viaceré národy, dodnes si zachovalo svoj islamský ráz i architektúru. Z dávnych dôb sa ako pamiatka zachoval Ribat, ktorý je spojením pevnosti a kláštora.

V súčasnosti má stredisko v ponuke ubytovanie v hoteloch rôznych cenových skupín. Keďže je rezort vzdialený iba 20 km od medzinárodného letiska v Monastire, stal sa častým cieľom turistov. Ponúka pláže s jemným pieskom, no je lepšie vybrať si hotel mimo centra, kde je aj rozhodne väčšia čistota mora i samotnej pláže. V meste sa okrem turizmu na ekonomickom raste podieľa strojárska výroba, potravinárstvo a spracovanie potravín, spracovanie textilu alebo priemysel spojený s olivovým olejom či produkciou olív. Niet divu, keďže okrem tisícročných pevností, hradieb, piatich kilometrov zachovaných kresťanských katakomb, archeologického múzea a nespočetných pamiatok tu môžeme obdivovať aj plantáže olivovníkov, ovocné sady a ešte krajšie záhrady.

Stavby dokumentujú strategický, hospodársky i kultúrny význam tejto pôvodne fenickej osady. Staré mesto je od roku 1998 zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Sousse disponuje múzeami plnými všakovakých expozícií, ktoré dokumentujú históriu lokality od púnskych vojen až po príchod Arabov a nielen to. Práve v uliciach tohto mesta sa natáčal prvý z filmov Indiana Jonesa a jeho partnerskými mestami sú Petrohrad, Latakia, Izmir, Marrakech, Ľubľana aj Quebec City.

Zo Sousse sa často uskutočňujú výlety do letoviska Mahdia alebo dediny El Jem. Pre Mahdiu je typická brána pod názvom Skifa Kahla, Veľká mešita, mestské múzeum, zaujímavá zbrojnica, emirov palác, ale aj Veľká veža. Tureckú pevnosť zo 16. storočia Borj Mahdia môžeme obdivovať na polostrove, ku ktorému vedie cesta práve zo starého mesta. El Jem sa preslávilo svojím zachovaným rímskym koloseom z 3. storočia n. l. Dnes je Sousse medzinárodným strediskom s vynikajúcou kuchyňou, príťažlivými plážami a aj kultúrnym programom.