V októbri sa vo švédskom hlavnom meste konal svetový kongres novinárov združených v rámci AIPCE, nad ktorým prevzala záštitu domáca organizácia Pressens Opinionsnämnd oslavujúca v tomto roku sté výročie od svojho založenia. Oficiálne v rámci Aliancie nezávislých novinárskych združení figuruje 32 štátov, na podujatí sa ich ale zišlo o 11 viac, a to vrátane Slovenskej republiky. Tá zastúpená predsedom Slovenského syndikátu novinárov sa po zmene vedenia zúčastnila pravidelného svetového podujatia po prvýkrát. Do Štokholmu cestovalo spolu 121 novinárov, ktorí sa počas kongresu venovali najmä problematike printových a rozhlasových médií.
Oficiálnym programom novinárov sprevádzal prezident domácej organizácie (PO) Ola Sigvardsson, ktorý sa mohol oprieť o podporu tak domácich médií, ako aj ministerstva kultúry a demokracie. Práve ministerka Alice Bah Kuhnke spoločne s Jonathanom Lundqvistom (Reportéri bez hraníc) dokázali výrazne oživiť úvodný deň v Európskom dome vďaka konkrétnym prípadom porušenia práv tak novinárov, ako aj ich respondentov.
Významnú úlohu počas prvých dvoch dní zohral Alexander Warzilek (Rakúsko), ktorý neformálne odovzdával žezlo domácej krajine z pohľadu predchádzajúceho usporiadateľa kongresu (usporiadateľom malo byť pôvodne Turecko, ktoré napokon využilo možnosť participácie na kongrese s Rakúskom). Prítomní novinári mali možnosť zapojiť sa do jednej zo štyroch panelových diskusií (vplyv celebrít na verejné dianie, nové platformy v oblasti sociálnych médií a rešpektovania novinárskej etiky, zmeny v nepísaných pravidlách správania sa novinárov a príprava najbližšieho kongresu).
Zástupcovia krajín V4 s výnimkou Poľska (Balász Weyer – Maďarské Fórum, Róbert Břešťan – Hlidacipes.org a Daniel Modrovský – Slovenský syndikát novinárov) v rámci diskusie vystúpili i s úvodnou časťou projektu týkajúceho sa porušenia etického kódexu s dôrazom na špecifiká v danej krajine odkiaľ prípadové štúdie pochádzajú. Formálnou časťou programu prítomných sprevádzali aj známi novinári, ako napríklad Cilla Benkö (Švédske rádio), Anna Gullberg (šéfredaktorka Gefle Dagblad) či Björn Häger (predseda švédskeho klubu novinárov). Celkovo sa na prednáškach a formálnych vstupoch do diskusií vystriedalo viac ako 40 hostí.
Kongres sa takisto nevyhol ani horúcim témam súčasných dní, akými sú napríklad utečenecká kríza, situácia v Turecku či informačná vojna medzi Ruskou federáciou a Spojenými štátmi. Najviac rozruchu spôsobila prednáška tureckého novinára Murata Önoka, ktorý uplynulé roky žije nútene v exile (z dôvodu kritiky domácich pomerov) alebo vojnového fotografa Paula Hansena (známeho vďaka dokumentovaniu situácie v Palestíne, Iraku či Bosne). Počas 7. októbra si novinári pripomenuli i 10. výročie od zavraždenia ruskej novinárky Anny Politkovskej.
Švédski usporiadatelia sa napokon zaslúžili o jedno z najvyššie hodnotených podujatí. Maďarsko, ktoré budúci rok hostí svetový kongres, tak stojí pred neľahkou úlohou prekonať nastavenú latku.