Tirana, od roku 1920 hlavné a zároveň najväčšie mesto Albánska, sa nachádza v nadmorskej výške viac ako 90 m a od pobrežia Jadranského mora ju delí približne 25 km. Mesto sa rozkladá na ploche 41,8 km2, obýva ho okolo 536 998 obyvateľov a výhodou je i jeho poloha pri rieke Ishm v strednom Albánsku. Tirana je centrum politického, ekonomického a kultúrneho diania krajiny a tiež domov pre mnohé univerzity. Z juhu a zo západu ju obklopujú kopce, smerom východne od mesta sa vypína masív Dajtit (1611 m n. m.), iba sever a severozápad predstavujú rovinu.
V tomto hlavnom meste je typické stredomorské subtropické podnebie vyznačujúce sa dažďami v zime a suchom v lete. Hoci sa začalo rozvíjať už na začiatku 16. storočia, keď boli založené bazáre, vyrábali sa hodvábne a bavlnené tkaniny, kože, keramiky a železo, jej predmestie je dodnes neuveriteľne biedne a vôbec nepripomína súčasť európskeho mesta. Medzi hlavné kultúrne inštitúcie patria Národné divadlo, Národné divadlo opery a baletu či Národná galéria umenia.
Pravidelne sa konávajú akcie ako Tirana Jazz Festival, White Night, Tirana Biennale, Rally Albánsko alebo Tirana Fashion Week. Centru mesta kraľuje veľké Skanderbegovo námestie s jeho sochou, ale aj mešita zo 17. storočia, no okrem nej sa tu dá nájsť ešte veľa nových mešít a kostolov. Navštevované je i Mauzóleum Envera Hodžu, univerzitný park, v ktorom je umiestnená jeho socha, ďalej hodinová veža aj budovy ministerstiev.