TURECKÁ RIVIÉRA

19. marec 2017
in Category: Informácie o krajinách
0 28542 65

TURECKÁ RIVIÉRA

Turecko je každoročne vyhľadávanou svetovou destináciou. Sezóna v tejto krajine začína skoro a už v máji zvyčajne fungujú všetky služby, hotely, bary, denný a nočný život na 100 %. Známe turecké letoviská sú Antalya, Alanya, Side, Belek alebo Kemer. Okrem toho, že Antalya je jedným zo spomínaných letovísk, je to predovšetkým hlavné mesto Tureckej riviéry. Je domovom pre približne 500 000 obyvateľov a destináciou, ktorá vyniká prírodnými krásami, architektonickými pamiatkami a krásne čistým morom, čoho dôkazom sú pláže Lara Beach a Konyaalti Beach.

Antalya dnes už nie je iba provinciou, pretože obchodné centrá, kde sú obchody so šperkami, textilom, kobercami alebo koreninami, ponúkajú široké možnosti nákupu, zábavy a oddychu. Ďalšie turecké letovisko Alanya sa nachádza približne 135 km východne od Antalye. Alanyu obopína pohorie Taurus a história tohto mesta sa datuje už od obdobia Rímskej ríše. Vyhľadávaným cieľom turistov je nepochybne Červená veža, starý prístav a staré mesto s reštauráciami a kaviarňami. V tejto oblasti je najznámejšia Kleopatrina pláž, ktorá siaha od vstupu do mesta až po pevnosť.

Ďalej sa tiahne Keykubatová pláž, ktorá je typická zmesou piesočnatej pláže s kamienkami.Na okraji mesta leží pláž Obakovy. Celá Alanya je slávna vďaka rušnému nočnému životu s množstvom návštevy rôznych barov a diskoték, vďaka čomu sa stala lákadlom hlavne pre mladých ľudí. Turisticky navštevované sú mestečká v blízkosti Alanye ako Mahmutlar, Konakli, Okurcalar či Incekum. 70 km východne od Antalye sa rozprestiera letovisko Side. Jednou z mnohých zaujímavostí oblasti je amfiteáter pre 15 000 divákov, nájdeme tu tiež chýrne vodopády v Manavgate alebo ruiny chrámu Atény a Apolóna.

V Side sú dve hlavné pláže – západná pláž a pláž v Kumkoy, ktorá je plytká, a tak vhodná pre rodiny s malými deťmi. Turistická dedinka Kizilagac sa sústreďuje na cestovný ruch a potreby návšetevníkov, ako aj strediská Titreyengöl, Sorgun, Colakli. Side ponúka bohaté športové aktivity, z nich hlavne surfovanie, paraglajding a iné vodné športy, tenis, stolný tenis, plážový volejbal… Belek známy dlhými piesočnatými plážami a rozsiahlymi golfovými ihriskami je vzdialený od letiska v Antalyi 35 km. Komfortné hotely s rozmanitou ponukou služieb lákajú všetky vekové kategórie návštevníkov. Mesto Bogazkent, ako aj dedina Kadriye sú dôležité z hľadiska cestovného ruchu.

Belek ponúka nákupné, športové a zábavné využitie voľného času. Kemer, vzdialený od antalyjského letiska 50 km, patrí medzi najkrajšie lokality Tureckej rivéry. Nikto by určite nepovedal, že Kemer je pôvodná rybárska osada, pretože dnes sa pýši množstvom turistov, pieskovými a kamienkovými plážami. V dedinkách Kiris, Camuyava a tiež prímorských strediskách Beldibi, Göynük a Tekirova sú vybudované hotely všetkých kategórií, ktoré sa predbiehajú v ponúkaných službách. Za pozornosť určite stoja fakultatívne výlety po Turecku – výlet loďou k vodopádom v Manavgate, Hamam – turecké kúpele, Alanya – plavba na lodi, diskotéka na lodi, potápanie, Pamukkale, turecký večer, Perge, Dolphin Show…