VEĽKÝ JUH

26. september 2014
in Category: Informácie o krajinách
0 1637 12

VEĽKÝ JUH

Predstavte si obrovské duny so zlatými pieskom či kroky tiav – tým všetkým je tuniská Sahara. A nielen tým. Sú to tiež berberské dediny postavené na vrchole príkrych kopcov, neuveriteľné opevnené dedinky ksour alebo púštne hrady. Na tuniskom juhu nemusíme dlho cestovať, aby sme sa ponorili do vnútra Sahary. Niekoľko hodín a niekedy len niekoľko minút od hotela a ste v púšti, je okolo vás. Obklopí vás a očaruje. Na križovatkách nekonečných ciest stretávate pastierov, mužov s ťavami, ich stáda sa na horizonte premieňajú na majestátne siluety. Je to svet, ktorý najlepšie objavíte pre pešom putovaní alebo pohodlnejšie pri cestovaní s karavánou.

Ak sa chcete dať uniesť nekonečnosťou púšte, prenocujte jednu noc v niektorej saharskej stanici. V srdci veľkého juhu sú magické miesta, ako napríklad Ksar Ghilane, najtypickejšia saharská oáza v Tunisku, stratená uprostred ničoho, s teplým prameňom núkajúcim radosť z osviežujúceho kúpeľa. V tejto nádhernej krajine dún nájdete aj miesta, na ktorých sa točili filmy a kde ešte zostali kulisy. Prenesú vás do atmosféry veľkých diel ako Anglický pacient a Hviezdne vojny. Púšť ponúka aj možnosť vyskúšať si rely, ako je Rely Tuniska, ktorá nám už dlho predstavuje Saharu s jej intenzívnym životom.

Rekreácia a extrémne športy sú dnes v oblasti veľkého juhu dostupnejšie a sú veľmi rôznorodé. Lyžovanie v dunách zasa ponúka nové zážitky v jednom z najpokojnejších krajov. Zaujímavé je aj veľká obchodná križovatka kraja, ktorá sa nazýva Douz. Ide o typickú púštnu dedinu obklopenú piesočnými dunami, ktorá si naďalej stráži svoje zvyky a obyčaje polonomádskeho obyvateľstva. Svojím štvorcovým trhom, remeselným spracovaním ťavých koží, berberskými šperkami a chovom afrického chrta, chrta púšte, sa stáva žijúcim múzeom tradícií. Douz je skutočnou bránou do púšte, ideálnym východiskovým bodom pre rýchle ťavy a lovecké výpravy.