Vietnam susediaci s Laosom, Kambodžou a Čínou patrí k najpríťažlivejším miestam celej Ázie. Tento polostrov, ku ktorému prislúcha ešte ďalšia tisícka ostrovov, sa môže popýšiť viac ako 3000 km dlhým pobrežím. Krajina je obmývaná Východočínskym morom a má viac než 2000-ročnú históriu, čoho dôkazom sú i prvé historicky doložené štátne útvary Nam Viet a Au Lac z 3. storočia pred n. l. na tomto území. V 2. – 15. storočí kraľovala strednému a južnému Vietnamu ríša Čampa. Hoci v 16. storočí nastalo rozdelenie územia na severnú a južnú časť, v 19. storočí došlo k opätovnému zjednoteniu tejto oblasti za vlády dynastie Nguyen. Vietnam je charakteristický aj rôznorodosťou klimatických typov, v severnej časti krajiny sa v jednotlivých ročných obdobiach podnebie líši, teda letá sú horúce a zimy chladné.
Naopak, v južnej časti je po celý rok teplé a vlhké tropické podnebie. Tri štvrtiny územia pokrývajú nekončiace horské oblasti. Vietnam vyniká pestrosťou svojich ľudových zvykov, preto tu v mieri už niekoľko tisícročí spolunažíva až 54 etnických skupín, z ktorých každá má iné tradície, festivaly, tance, odevy i piesne. V krajine, kde dávne civilizácie zanechali cenný historický odkaz, neexistuje oficiálne náboženstvo, avšak najviac rozšírený je budhizmus. Napriek tomu sa tu dajú nájsť aj katolícke kostoly, ktoré spolu s budhistickými pagodami patria medzi najviac vyhľadávané turistami. Miestni obyvatelia sa vyznačujú predovšetkým skromnosťou, pracovitosťou a priateľskou povahou. Vietnam je skutočne exotickou krajinou s tropickým podnebím i vegetáciou, piesočnatými plážami s palmami, dobrými službami za výhodné ceny.
Vietnamská kuchyňa je spojením francúzskej a orientálnej kuchyne, jej základ predstavujú rezance, ryža, ryby. Azda najznámejšie jedlá vo Vietname sú rezancová polievka pho, ktorá predstavuje tradičné raňajky, mäsité jedlo nem, banh chung – v zelených listoch zavinutá ryža, cibuľa a bravčové mäso, rybacia omáčka – nuoc mam, omáčka z kreviet – mam tom. Medzi najviac obľúbenými nápojmi vedie ryžové víno, zelený čaj, káva či pivo Bai Hoi. Aj keď je Vietnam starobylým miestom, zo starších historických pamiatok sa tu mnoho nezachovalo. Pamiatky je možné vidieť napríklad v kráľovskom meste Hue. Oplatí sa vidieť i mesto Phan Rang, ktorého pýchou sú tehlové veže z 13. storočia, zrúcaniny mesta Cha Ban z 15. storočia, hinduistické chrámy umiestnené v My Son, tiež mesto Nha Trang s hinduistickým chrámom Po Nagar Cham. Do zoznamu pamiatok UNESCO sa prebojovalo 5 lokalít, a to kráľovský komplex Hue, historické mestečko Hoian, chrámy My Son, Národný park Phong Nha-Ke Bang, Dračia zátoka – Halong.
Za pozornosť návštevníkov určite stoja i bulváre Saigonu, tunely Cu Chi, hlavné mesto Hanoj, letoviská Nhatrang, Vungtau, Mui Ne, Národný park Cat Tien, zážitkom je s istotou i plavba deltou Mekongu, návšteva tropickej džungle alebo Mramorových hôr. Hanoj ako hlavné mesto krajiny sa postupne rozvíjalo až dodnes, keď je považované za jedno z najvýznamnejších kultúrnych centier krajiny. Ukrýva viac ako 600 chrámov a pagod. Centrum mesta Hoi An zase vyniká zachovanými historickými pamiatkami, čo ho zaraďuje zo zoznamu UNESCO. Turisti obľubujúci prírodu s bohatou faunou a flórou by nemali vynechať návštevu Národného parku Cuc Phuong. Mesto Kontum zase robia zaujímavým okolité dediny, kde žijú menšinové etnické skupiny. Je to dokonalé miesto na spoznávanie nových kultúr, tradícií či spôsobu života etnických skupín. Hočiminovo mesto (Ho Chi Minh City), Paríž Orientu, Perla Ďalekého východu – aj to sú pomenovania pre rýchlo sa rozrastajúce mesto Saigon, ktoré je so svojimi 7 miliónmi obyvateľov najľudnatejším mestom Vietnamu. Jeho rozloha zaberá až 2000 km2, rozkladá sa od Juhočínskeho mora až po hranicu s Kambodžou.
Práve Saigon, kde sa skĺbila ázijská kultúra s koloniálnymi prvkami, je po Hanoji druhým najvýznamnejším mestom Vietnamu. Pôvodne bolo malou rybárskou dedinou, v súčasnosti tu nájdeme veľa budov postavených v západnom štýle. Je považované za obchodné, vedecké, technologické, priemyselné, ale aj turistické centrum. Turistami je najviac navštevovaný bývalý prezidentský palác, katedrála Notre Dame, na ktorej stavbu doviezli materiál až z Francúzska, historická budova saigonskej pošty – jej oceľovú konštrukciu navrhol Gustave Eiffel, Námestie nezávislosti, pagoda Thien Hau, trhy Binh Tay v čínskom meste Cholon alebo Múzeum pozostatkov z vojny. V meste vládne pomerne čulý nočný život v baroch i početných reštauráciách. Nemenej vyhľadávaným je rybárske mesto Phan Thiet.
V jeho okolí sú plantáže, kde sa pestuje miestna lahôdka – ovocie dragoon fruit. Je známe nielen ako veľkovýrobca rybej omáčky, ale aj ako plážové stredisko s piesočnatou plážou Mui Ne, ktorá má 12 km a je lemovaná palmami. Stredisko nezaostáva ani v oblasti športov, je tu možnosť vyskúšať si surfing, windsurfing alebo tiež kitesurfing. Letovisko je obľúbené aj pre nízke ceny jedál a nápojov. K miestnym zaujímavostiam sa zaraďujú červenopiesočnaté duny, Červený kaňon – Hon Rom, hora Takou s najväčšou sochou Budhu vo Vietname (Tuong Phat Nam) alebo Chamské veže. Ďalším plusom pre toto letovisko je okrem nízkych cien aj fakt, že lokalita Mui Ne je najsuchšou vo Vietname.